W Uzbekistanie siły bezpieczeństwa ,,zacieśniają kontrolę nad radykalnymi grupami”

We wrześniu uzbeckie siły bezpieczeństwa dokonały serii aresztowań domniemanych zwolenników grup fundamentalistów islamskich – podał uzbeckie media, powołując się na źródła bezpieczeństwa. Proces ten przybrał na sile po przejęciu władzy w Afganistanie przez talibów, co może być odczytywane jako rosnące zagrożenie radykalizmem religijnym w Uzbekistanie.

Według źródeł w regionie Surkhandarya w Uzbekistanie, kontrola została zaostrzona na obszarach graniczących z Afganistanem.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Uzbekistanu w ciągu ostatniego miesiąca zatrzymano około 200 osób, z których większość podejrzewana jest o przynależność do islamskiej organizacji politycznej Hizb ut-Tahrir. Według oficjalnych danych około 100 zatrzymanych zostało aresztowanych na różne okresy w sprawach karnych na podstawie artykułów „naruszenie systemu konstytucyjnego Uzbekistanu” i ,,udział w zakazanych organizacjach”, inni zostali pociągnięci do odpowiedzialności administracyjnej.

Według innego byłego urzędnika MSW w ostatnich latach takich nalotów nie było. Hizb ut-Tahrir to globalna organizacja z siedzibą w Londynie, której celem jest zjednoczenie wszystkich krajów muzułmańskich pod flagą Islamskiego Kalifatu. Zakazany w Kazachstanie i pozostałych republikach Azji Centralnej, a także w Rosji, Hizb ut-Tahrir mówi o pokojowym charakterze swojej działalności.

W Uzbekistanie bardzo ostrożnie jest przywracana wolność religijna, która była stale ograniczana za rządów Islama Karimowa, ale utrzymują się czynniki zwiększające zagrożenie radykalizmem religijnym w kraju i za granicą. Według różnych szacunków za panowania Islama Karimowa liczba więźniów pod zarzutami religijnymi i politycznymi sięgała 12 tysięcy. Za rządów Karimowa Afganistan był postrzegany jako źródło radykalizmu religijnego i międzynarodowego terroryzmu. Rząd ściśle kontrolował nie tylko Uzbeków, którzy dołączyli do radykalnych grup w Afganistanie, ale także ich bliskich. Jednak od czasu dojścia do władzy Szawkata Mirzojojewa nie było masowych aresztowań, procesów ani aresztowań.

Dojście do władzy talibów w Afganistanie jest być może oznaką wsparcia talibów dla fundamentalnego podziemia w Uzbekistanie. Na portalach społecznościowych wielu aktywistów, dziennikarzy i politologów zauważa, że ​​wraz z dojściem do władzy talibów w Afganistanie pogłębia się przepaść między warstwami religijną i świecką na portalach społecznościowych, zwłaszcza rośnie liczba Uzbeków wspierających talibów. Według uzbeckich mediów, aresztowania w Taszkencie i kilku innych regionach nie wywołały paniki wśród społeczności religijnej kraju.

W grudniu ubiegłego roku Departament Stanu USA usunął Uzbekistan z listy krajów objętych specjalnym nadzorem w rankingu wolności religijnej. Jednak amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) zaleciła w kwietniu tego roku powrót Uzbekistanu na listę krajów pod specjalnym nadzorem. Wniosek Komisji opierał się na problemach z prawem, w szczególności z nową wersją projektu ustawy „O wolności sumienia i związków wyznaniowych”, która zdaniem organizacji nie spełniała standardów międzynarodowych.