Lider opozycji w Armenii zwolniony za kaucją

Lider głównej partii opozycyjnej w Armenii (Kwitnąca Armenia) Gagik Carukjan został zwolniony za kaucją prawie miesiąc po zatrzymaniu. Carukjan podejrzewany jest o kupowanie głosów w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2017 roku, oszustwa finansowe oraz podatkowe.

Wpływowy oligarcha i polityk został zwolniony z aresztu 22. października za kaucją w wysokości 100 milionów dram (782 000 złotych). Wezwania do uwolnienia szefa największej partii opozycyjnej w Armenii wzrosły po wybuchu konfliktu między siłami azerbejdżańsko-ormiańskimi w separatystycznym regionie Górskiego Karabachu 27. września.

Wszystkie ręce na pokład

Przedstawiciele partii Carukjana i inni politycy opozycji powiedzieli, że jego uwolnienie wzmocni jedność narodową w obliczu tego, co Armenia postrzega jako egzystencjalne zagrożenie, czyli zagrożenie wojną w Górskim Karabachu, terytorium położonego w Azerbejdżanie, ale kontrolowanego przez etnicznych Ormian.

Oligarcha został aresztowany 25. września, nieco ponad trzy miesiące po tym, jak parlament zdominowany przez sojuszników premiera Nikola Paszyniana pozbawił go immunitetu parlamentarnego i pozwolił prokuratorom na wszczęcie przeciwko niemu śledztwa.

Służba Bezpieczeństwa Narodowego Armenii twierdzi, że Carukjan „stworzył i przewodził zorganizowanej grupie”, która kupiła ponad 17 000 głosów dla jego ugrupowania podczas wyborów parlamentarnych w 2017 roku. Śledztwo w sprawie oszustw wyborczych doprowadziło do postawienia w stan oskarżenia 14 osób, w tym dwóch byłych posłów Kwitnącej Armenii, oraz przesłuchania ponad 160 innych osób.

Śledztwo motywowane politycznie?

Carukjan i jego partia utrzymują, że Paszynian nakazał postępowanie karne w odpowiedzi na wezwanie Kwitnącej Armenii do dymisji rządu. Paszynian oraz jego gabinet zaprzeczają, że ​​sprawa jest motywowana politycznie.

W czerwcu sąd w Erywaniu odmówił zezwolenia na tymczasowe aresztowanie oligarchy, ale decyzja ta została uchylona kilka tygodni później w lipcu przez Sąd Apelacyjny, który nakazał sądowi niższej instancji przeprowadzenie ponownej rozprawy.

Sędzia tego sądu ukarał Carukjana tymczasowym aresztowaniem 25. września. Ten sam sędzia zgodził się na zwolnienie go za kaucją 22. października. Obrońcy twierdzą, że prokuratorzy naciskali na aresztowanie lidera opozycji, mimo że nie przedstawili dowodów na to, że ich klient naciskał na świadków lub utrudniał śledztwo.

Kwitnąca Armenia Gagika Carukjana była częścią pierwszego gabinetu Paszyniana powstałego w wyniku antyrządowych protestów, które doprowadziły do ​​pokojowego upadku rządów prezydenta Serża Sarkisjana w kwietniu 2018 roku.