Eksperci z Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w Azji Centralnej podali, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba bezpaństwowców w poradzieckich republikach spadła siedmiokrotnie.

Według tych danych, w 2014 roku, kiedy rozpoczynała się globalna kampania IBelong, bezpaństwowców było 252,2 tys. Według stanu na 30 października br. liczba ta spadła do 34,2 tys. Najwięcej nierozwiązanych spraw ma miejsce w Uzbekistanie, gdzie odnotowano 22,4 tys. bezpaństwowców. Na drugim miejscu znajduje się Kazachstan – 7,4 tys. mieszkańców.

Pod koniec ubiegłego miesiąca przedstawiciele UNHCR odwiedzili Tadżykistan i na miejscu zbadali sytuację. Podano, że w połowie 2024 roku w Republice Tadżykistanu było 3,6 tys. bezpaństwowców. Większość z nich to byli obywatele Związku Radzieckiego lub ich potomkowie, którzy nie potwierdzili obywatelstwa niepodległych państw.

ONZ dodała, że ​​status ten utrudnia dostęp do podstawowych praw i usług, w tym edukacji, opieki zdrowotnej i zatrudnienia. Kirgistan i Turkmenistan całkowicie wyeliminowały bezpaństwowość. Według raportu UNHCR już w 2019 roku Kirgistan stał się pierwszym krajem na świecie, w którym nie ma bezpaństwowców. O podobnym osiągnięciu władz turkmeńskich poinformowano w połowie października br. Eksperci ONZ przyznali, że republika rozwiązała wszystkie znane przypadki na swoim terytorium i ogólnie w ostatnich latach ponad 32 tysiące osób otrzymało paszport z tego kraju.