Biszkek nie wyklucza wymiany terytoriów w celu rozwiązania kwestii granicy kirgisko-tadżyckiej

Aby rozwiązać kwestię granic, Kirgistan i Tadżykistan mogą rozważyć opcję wymiany terytoriów, powiedział 30 kwietnia sekretarz Rady Bezpieczeństwa tego kraju Marat Imankułow.

„Zakończono prace demarkacyjne z Tadżykistanem. Oczywiście proces ten nie przebiega tak szybko. Przeżyliśmy niestety dwa konflikty ze stratami, zarówno wśród ludności cywilnej, jak i personelu wojskowego. Ludzie się niepokoją, na obszarze przygranicznym panuje strach. To zarówno z naszej, jak i z ich strony” – powiedział.

Według niego haczyk jest taki, że granica w regionie Batken przebiega „przez trudne obszary, przez obszary zaludnione, przez podwórka, a nawet domy”. „To trudna droga do kompromisu. Bez tego nie jest to możliwe. Musimy pójść na ustępstwa. W razie potrzeby można rozważyć możliwość wymiany terytoriów . I oczywiście musi być wstępne porozumienie z miejscową ludnością, tak teraz idą prace” – podkreślił Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Republiki Kirgiskiej.

Imankułow dodał, że wszystkie procesy związane z ustaleniem granic muszą przebiegać pokojowo. „Zakończymy ten proces nie naruszając interesów naszych obywateli i państwa, ale jednocześnie uwzględniając interesy sąsiedniego kraju. Staramy się, aby uwzględniały one także nasze interesy. Mam nadzieję, że uda nam się wszystko ukończyć w tym roku” – powiedział Imankułow.

W zeszłym roku grupy robocze zajmujące się kwestią granicy między Tadżykistanem a Kirgistanem odbywały regularne spotkania. W lutym tego roku prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Kirgistanu Dżeenbekiem Kulubajewem powiedział , że w ciągu ostatnich czterech miesięcy oba kraje uzgodniły projekt i opis wykonawczy około 196 km granicy państwowej.

Tadżykistan i Kirgistan prowadzą negocjacje w sprawie wytyczenia i wytyczenia granicy państwowej od 2002 roku. Całkowita długość granicy Tadżykistanu i Kirgistanu wynosi 972 km. Ze względu na sporne obszary w strefie przygranicznej od czasu do czasu pojawiają się konflikty, które niejednokrotnie przeradzały się w starcia zbrojne. Sporne obszary położone są głównie na zlewniach, pastwiskach i terenach, które obie strony uważają za swoje terytoria. W starciach granicznych, które miały miejsce w kwietniu 2021 r. i wrześniu 2022 r., po obu stronach zginęły dziesiątki osób, a setki zostały ranne.