Choć określane są jako umowy komercyjne, większość z nich dotyczy spółki górniczo-stalowej, którą niedawno przejęła i przemianowała prywatna firma kapitałowa będąca własnością państwa w następstwie wypadku górniczego. Podczas wizyty roboczej w Szanghaju premier Kazachstanu Olżas Bektenow wziął udział w kazachsko-chińskim okrągłym stole poświęconym inwestycjom, spotkał się z premierem Chin Li Qiangiem i wziął udział w 7. Międzynarodowych Targach Importu w Chinach. 

Celem podróży Bektenowa była realizacja ambicji wyrażonych przez prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa i przywódcę Chin Xi Jinpinga podczas ich spotkania w Astanie w lipcu, dotyczących podwojenia wolumenu dwustronnej wymiany handlowej.

W 2023 r. wolumen handlu między tymi dwoma krajami osiągnął 41 mld USD. Chociaż Chiny są obecnie uznawane za głównego partnera handlowego Kazachstanu, dla porównania, UE dokonała około 42,4 mld EUR (około 46,2 mld USD) w handlu towarami z Kazachstanem w 2023 r.

Co więcej, handel chińsko-kazachstański jest na korzyść Chin, z 24,7 mld USD eksportu do Kazachstanu w 2023 r. i 16,4 mld USD importu z Kazachstanu; handel Kazachstanu z UE jest odwrotnie przechylony w stronę, z UE importującą około 30,3 mld euro (33 mld USD) – głównie ropę naftową i gaz – podczas gdy eksportująca do Kazachstanu wynosi zaledwie 12,1 mld euro (13,2 mld USD).

„Rząd Kazachstanu jest gotowy rozszerzyć partnerstwa i budować silne mosty między naszymi narodami” – powiedział Bektenow podczas okrągłego stołu inwestycyjnego, podkreślając ambicje Kazachstanu dotyczące większej współpracy gospodarczej z Chinami. „Będziemy udzielać wsparcia inwestorom, tworząc korzystne warunki dla biznesu i przyczyniając się do sukcesu każdego projektu”.

Bektenow nadzorował podpisanie ośmiu umów handlowych między z chińskimi firmami o wartości 2,5 mld USD. Pięć z umów dotyczyło firmy o nazwie Qarmet JSC. Chociaż umowy zostały określone jako komercyjne, istnieje znaczne zaangażowanie państwa, biorąc pod uwagę, że Qarmet JSC jest własnością państwowego funduszu private equity, Qazaqstan Investment Corporation (QIC). Do niedawna Qarmet JSC było znane jako ArcelorMittal Temiritau. Zintegrowana firma stalowo-górnicza – która prowadzi między innymi największą hutę stali w Kazachstanie – była przez lata centrum wielu tragedii i kontrowersji z powodu serii nieszczęśliwych wypadków w kopalniach i zakładach firmy.

Pod koniec października 2023 r. 46 osób zginęło w pożarze w kopalni węgla Kostenco, prowadzonej przez ArcelorMittal Temirtau. ArcelorMittal Temirtau był spółką zależną luksemburskiej międzynarodowej korporacji stalowej ArcelorMittal od 2006 r. Niedługo po pożarze ArcelorMittal potwierdził, że prowadzi rozmowy z rządem Kazachstanu w sprawie przeniesienia własności, a w grudniu 2023 r. umowa została zawarta. Nowi właściciele firmy, QIC, zmienili jej nazwę na Qarmet.

A teraz Qarmet zawarł szereg nowych umów z chińskimi partnerami. Obejmują one umowę z Zhengzhou Coal Mining Machinery Group na kwotę 70 milionów dolarów dotyczącą produkcji sprzętu dla przemysłu węglowego; umowę na kwotę 161 milionów dolarów z Xinxing Ductile Iron Pipes Co. na budowę zakładu produkcji rur żeliwnych; umowę na kwotę 1 miliarda dolarów z China Metallurgical Group Corporation „w celu ustanowienia długoterminowej i kompleksowej współpracy w przemyśle wydobywczym i metalurgicznym”; umowę na kwotę 649 milionów dolarów z ACRE Coking & Refractory Engineering Consulting Corporation w celu wdrożenia projektu modernizacji produkcji koksochemicznej; oraz umowę na kwotę 30 milionów dolarów z Nanjing Fiberglass Research & Design na budowę fabryki, która będzie produkować izolację mineralną z żużla wielkopiecowego w Temirtau.