Ponad 50 międzynarodowych firm przenosi się z Rosji do Kazachstanu

Kazachscy urzędnicy twierdzą, że ponad 50 międzynarodowych firm przeniosło się z Rosji do Kazachstanu od czasu, gdy Moskwa rozpoczęła niesprowokowaną inwazję na Ukrainę w lutym. Premier Alikhan Smaiłow powiedział 19 października, że kolejne 56 międzynarodowych firm, które opuściły Rosję w ostatnich miesiącach, „wyraziło chęć osiedlenia się w Kazachstanie”.

Prezydent Kassym-Żomart Tokajew dodał, że urzędnicy w największym mieście kraju, Ałmaty, powinni osiedlić przeniesione firmy wokół finansowej stolicy bogatego w ropę państwa Azji Środkowej.

„To znacząco pomoże gospodarce naszego kraju. Będziemy o tym rozmawiać z rządzącymi i firmami” – powiedział Tokajew urzędnikom miasta Ałmaty. Po tym, jak Rosja rozpoczęła pełną agresję na Ukrainę pod koniec lutego, ponad tysiąc międzynarodowych firm wstrzymało lub zawiesiło działalność w Rosji, podczas gdy 320 międzynarodowych firm całkowicie opuściło rynek rosyjski.

Kazachstan stał się również głównym celem podróży dla obywateli rosyjskich, którzy uciekli z kraju, aby uniknąć mobilizacji wojskowej ogłoszonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina 21 września.