Prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew zapoznał się z projektami inwestycyjnymi dotyczącymi produkcji energii elektrycznej poprzez przetwarzanie odpadów z gospodarstw domowych. Mowa o przedsiębiorstwach tworzonych wspólnie z zagranicznymi partnerami.

Zgodnie z projektami uzbeckich urzędników, w republice będzie produkowanych 2,1 mld kWh energii elektrycznej rocznie ze śmieci.

Według urzędników w republice wytwarza się 14 mln ton odpadów rocznie, ale tylko 4-5 proc. z nich jest poddawanych recyklingowi. Jednocześnie do atmosfery i przenika do gleby ponad 7 mln ton gazów cieplarnianych i 43 tys. ton toksycznych ścieków powstających na wysypiskach śmieci. Aby zmienić tę sytuację, Ministerstwo Ekologii, Ochrony Środowiska i Zmian Klimatu przygotowało szereg inicjatyw z udziałem inwestorów zagranicznych.

Ogółem planowana jest budowa 8 spalarni w kraju, a także uruchomienie wytwarzania gazu wysypiskowego na składowisku odpadów w Achangaran. Łączna wartość inwestycji w te projekty wyniesie około 1,3 miliarda dolarów. Chińska firma CAMC Engineering zainwestuje 350 mln dolarów w budowę dwóch przedsiębiorstw w obwodach Andiżanu i Taszkentu. Zakłady będą przetwarzać do 4 tys. ton odpadów dziennie i produkować rocznie 630 mln kilowatogodzin energii elektrycznej.

Inny partner z Chin, Shanghai SUS Environment, zamierza zainwestować 310 mln dolarów w budowę spalarni w regionach Samarkandy i Kaszkadaria. Oba przedsiębiorstwa będą mogły przetwarzać łącznie 3 tys. ton odpadów dziennie, co pozwoli wytworzyć 480 mln kWh rocznie. Jedna fabryka zostanie utworzona dla regionów Buchara i Nawoi. W tym przypadku inwestorem jest Tadweer Group ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Koszt projektu to 200 mln USD, wydajność wyniesie do 1,5 tys. ton śmieci dziennie przy rocznej produkcji energii elektrycznej na poziomie 363 mln kilowatogodzin.

Południowokoreańska firma Sejin pozyska 55 milionów dolarów na stworzenie przedsiębiorstwa wytwarzającego energię elektryczną z gazu wytwarzanego na wysypisku śmieci w rejonie Achangaran w obwodzie Taszkentu. Oczekuje się, że elektrownia będzie w stanie produkować 16 megawatów rocznie. Zgodnie z planami uzbeckich urzędników, w republice spalonych będzie ponad 4,7 mln ton śmieci rocznie i wytworzonych zostanie 2,1 mld kWh energii elektrycznej w wysokości 97 mln dolarów, co pozwoli również zaoszczędzić 152 mln metrów sześciennych gazu ziemnego i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 2,4 mln ton. Ponadto w nowych przedsiębiorstwach pojawi się 1200 miejsc pracy.