Baku przygotowuje się do ponownego otwarcia ambasady w Teheranie

Według ambasadora Iranu w Baku, ambasada Azerbejdżanu w Teheranie przygotowuje się do wznowienia działalności, sygnalizując potencjalną odwilż w stosunkach między obydwoma krajami.

W oświadczeniu dla Baku TV ambasador Iranu Abbas Musavi powiedział, że trwają przygotowania do ponownego otwarcia, a delegacja azerbejdżańska udała się już do Teheranu. Nie podał konkretnej daty ponownego otwarcia.

Oświadczenie następuje rok po tym, jak w styczniu 2023 r. w ambasadzie Azerbejdżanu doszło do napaści zbrojnej, w wyniku której zginął jeden pracownik ambasady, a dwóch innych zostało rannych. Atak, który Baku nazwał „aktem terroryzmu”, doprowadził do znacznego pogorszenia stosunków dyplomatycznych, co skłoniło Azerbejdżan do usunięcia personelu ambasady z Teheranu. Azerbejdżan pozostawił otwarty konsulat w Tabriz.

Musavi odniósł się do incydentu, mówiąc, że dochodzenia prowadzone przez oba narody wykazały, że atak był odosobnionym aktem wynikającym z motywów osobistych. Napastnik, zidentyfikowany jako Yasin Husseinzadeh, został zatrzymany i osądzony. Szczegóły wyroku nie zostały ujawnione, ale w Iranie morderstwo zagrożone jest maksymalną karą śmierci.

Proces Husseinzadeha, trwający rok od ataku, był centralnym punktem dyskusji między obydwoma krajami, a minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir-Abdollahian potwierdził 16 marca, że delegacja Azerbejdżanu wkrótce odwiedzi Teheran, aby ułatwić ponowne otwarcie ambasady . Baku stwierdziło, że identyfikacja i ściganie wszystkich osób zaangażowanych w atak jest warunkiem wstępnym normalizacji stosunków i ponownego otwarcia ambasady w Teheranie.

Stosunki między Iranem a Azerbejdżanem komplikują także powiązania Azerbejdżanu z Izraelem i wsparcie Iranu dla grup szyickich w Azerbejdżanie. Takie spory doprowadziły do wzajemnych oskarżeń i aresztowań w związku z rzekomym szpiegostwem i wysiłkami na rzecz ustanowienia państwa teokratycznego w Azerbejdżanie. Azerbejdżan oskarżył także Iran o wspieranie Armenii w konflikcie o region Górskiego Karabachu. Iran od dawna oskarża Azerbejdżan o podsycanie nastrojów separatystycznych wśród znacznej mniejszości azerbejdżańskiej w Iranie.