Armenia: Rząd publikuje dane dotyczące miejsc pracy uchodźców z Karabachu

Wicepremier Tigran Khaczatrian poinformował, że według stanu na kwiecień tego roku około 16 300 uchodźców ormiańskich z Górskiego Karabachu oficjalnie znalazło pracę w Armenii.

Ponad tysiąc uchodźców zostało zarejestrowanych jako indywidualni przedsiębiorcy i/lub firmy będące w całości lub w części własnością, Khaczatrian powiedział na posiedzeniu rządu, któremu przewodniczył premier Nikol Pashinian.

Najnowsze dane dotyczące zatrudnienia wskazują na gwałtowny wzrost w porównaniu z liczbą oficjalnie zatrudnionych Ormian z Karabachu, odnotowaną przez armeńskie Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych na początku grudnia. W tym czasie wynosił 5350.

Ponad 100 000 Ormian, stanowiących praktycznie całą pozostałą populację Karabachu, uciekło do Armenii pod koniec września, gdy Baku odzyskało pełną kontrolę nad regionem po dwóch dniach walk.

Od tego czasu większość uchodźców ma trudności ze znalezieniem nowego mieszkania i źródeł dochodu. Według doniesień tysiące osób wyemigrowało z tych powodów do innych krajów, głównie do Rosji. Szczególnie dotkliwym problemem pozostaje brak odpowiednich warunków mieszkaniowych. Od listopada rząd płaci każdemu uchodźcy, który nie ma domu ani schroniska rządowego, 50 000 dram (125 dolarów) miesięcznie na czynsz i opłaty za media.

Ponadto rząd Paszyniana zatwierdził w zeszłym miesiącu pięcioletni program pomocy finansowej dla Ormian z Karabachu chcących kupić lub zbudować nowe domy, głównie na obszarach wiejskich. Każdy z nich, łącznie z dziećmi, będzie uprawnione do otrzymania od 2 do 5 milionów dram (5 000–13 000 dolarów) w ramach dotacji rządowych, które będą mogły zostać wykorzystane wyłącznie na zaspokojenie ich potrzeb mieszkaniowych.

Większość uchodźców wolała dotychczas mieszkać we wsiach i miasteczkach położonych w pobliżu Erywania, ponieważ znalezienie pracy jest tam znacznie łatwiejsze niż w innych częściach kraju. Wielu z nich twierdzi, że kwoty oferowane przez rząd nie wystarczą na zakup lub budowę nawet skromnych domów.

W osobnym oświadczeniu rząd ogłosił w czwartek, że Unia Europejska zapewni uchodźcom dodatkową pomoc w wysokości 15 milionów euro (16 milionów dolarów). W oświadczeniu napisano, że pieniądze zostaną wydane na zaspokojenie „pilnych potrzeb”.