Chiny wyprzedzają Rosję na liście partnerów handlowych Uzbekistanu

Pod koniec 2023 r. Chiny wyparły Rosję z pierwszej pozycji na liście głównych partnerów handlowych Uzbekistanu, która przez poprzednie dwa lata była liderem.

W raportowanym okresie obroty handlowe z Chinami wyniosły 13,7 mld USD, podczas gdy Uzbekistan był znacznie bardziej aktywny w kupowaniu towarów i usług w Chinach niż w eksporcie do Chin – odpowiednio 11,2 mld USD wobec 2,5 USD. W porównaniu z 2022 r. wolumen transakcji wzrósł 1,5-krotnie, a import 1,7-krotnie.

Na drugie miejsce spadła Rosja z obrotami na poziomie ok. 9,9 mld dolarów. Kraj ten dostarczył też Uzbekistanowi więcej niż kupił od partnerów z Azji Centralnej – 6,6 mld dolarów wobec 3,3 mld dolarów.

W 2022 roku Rosja handlowała z Uzbekistanem za 9,4 mld dolarów, podczas gdy Chiny handlowały za nieco ponad 9 miliardami dolarów, co zapewniło drugie miejsce. A teraz ChRL zepchnęła Federację Rosyjską na drugie miejsce i wyraźnie wyprzedza swojego konkurenta.

W 2023 r. te dwa państwa odpowiadały za prawie 40 proc. całkowitego handlu zagranicznego Uzbekistanu. Wśród 10 największych partnerów handlowych Uzbekistanu znajdują się również Kazachstan, Turcja, Korea Południowa, Turkmenistan, Niemcy, Francja, Kirgistan i Afganistan.

Ogółem w okresie sprawozdawczym obroty handlu zagranicznego wyniosły 62,6 mld USD, co oznacza wzrost o prawie 24 proc. lub ponad 12 mld USD w ujęciu pieniężnym w porównaniu z rokiem poprzednim. Eksport wyniósł 24,5 mld USD, import – 38,1 mld USD. W ten sposób powstało saldo z ujemnym saldem w wysokości minus 13,6 miliarda dolarów.

Uzbeccy urzędnicy zauważają, że republika była aktywnym dostawcą złota, usług (transport i turystyka) oraz towarów przemysłowych do innych krajów. Jeśli chodzi o import, do liderów należą następujące kategorie: maszyny i urządzenia transportowe, towary przemysłowe, chemikalia i podobne produkty, żywność.