Uzbekistan: Celnicy zatrzymują przemyt 172 kg narkotyków

Funkcjonariusze punktu kontroli celnej na granicy uzbecko-tadżyckiej w regionie Surkhandarya w Uzbekistanie odkryli prawie 172,5 kg środków odurzających ukrytych w tranzytowym pociągu towarowym przejeżdżającym przez Uzbekistan.

Centrum prasowe Komitetu Celnego Uzbekistanu podaje, że łącznie zatrzymano 12 kg heroiny, 33,240 kg haszyszu i 127,254 kg płynnego haszyszu.

Na posterunku celnym przeprowadzono kontrolę pociągu towarowego przyjeżdżającego z sąsiedniego państwa i przejeżdżającego przez Uzbekistan. W rezultacie podejrzanie zeskanowane obrazy jednego z pociągów przyciągnęły uwagę celników.

W toku starannej kontroli celnej z pomocą psów stwierdzono, że na dnie wagonu za pomocą blach urządzono specjalne kryjówki. Po otwarciu i zbadaniu kryjówek stwierdzono, że były tam 23 sztuki 5-litrowych plastikowych pojemników owiniętych czarnym polietylenem i owiniętych taśmą.

Po otwarciu 4 pojemników stwierdzono 11 kg 987 g substancji odurzającej o specyficznym ostrym zapachu heroiny oraz 2 kg 592 g haszyszu. Pozostałe 19 pojemników wypełniono ciemnobrązowym olejem haszyszowym o łącznej masie 81 kg 348 g.

W toku kontynuowanych działań operacyjnych celnicy we współpracy z przedstawicielami innych organów ścigania na stacji kolejowej Darband w przeprowadzili dodatkową kontrolę celną wagonów. W rezultacie znaleziono skrzynkę na dnie innego wagonu wyposażonego w dokładnie takie same blachy. Podczas weryfikacji znaleziono 21 sztuk 5-litrowych pojemników owiniętych czarnym polietylenem, które również były pokryte taśmą klejącą.

Po otwarciu pojemników okazało się, że zawierały one haszysz o łącznej masie 30 kg 648 g i olej haszyszowy – 45 kg 906 g. W wyniku podjętych działań celnicy zapobiegli wprowadzeniu do obrotu narkotyków o łącznej masie 172,5 kg.