Kazachstan rozpoczyna budowę nowej linii kolejowej do Chin

Kazachstan rozpoczął budowę nowej linii kolejowej do Chin, która zwiększy obroty towarowe między krajami o 20 mln ton. Poinformowała o tym służba prasowa rządu Kazachstanu.

„W rejonie Abaj rozpoczęła się budowa nowej linii kolejowej Bachty-Ajagoz o długości 272 km. Projekt realizowany jest w ramach realizacji poleceń szefa państwa Kasyma-Żomarta Tokajewa dotyczących zwiększenia potencjału transportowego i tranzytowego Kazachstanu. W trakcie budowy nowej linii planowane jest otwarcie trzeciego przejścia granicznego z Chinami, Bachty-Czuguczak” – czytamy w raporcie.

Władze spodziewają się, że nowa linia zwiększy obroty towarowe między Kazachstanem a Chinami z obecnych 28 mln ton do ok. 48 mln ton, rozładuje południowe punkty kontrolne i przyciągnie dodatkowe wolumeny tranzytowe. Planuje się, że dwutorowa kolej zostanie oddana do użytku w 2027 roku.

Projekt realizowany jest przy udziale inwestora na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. W trakcie budowy powstanie 11 stacji, 47 mostów, 23 wiadukty kolejowe i 8 drogowych, 5 kładek dla pieszych, 16 obiektów obserwacyjnych. W tym celu planowany jest zakup ponad 500 tys. podkładów i 36 ton szyn od krajowych producentów.

Oficjalne rozpoczęcie prac w trybie telekonferencji wygłosił premier Kazachstanu Alikhan Smaiłow. „W ciągu ostatnich pięciu lat wolumen tranzytowego ruchu kontenerowego wzrósł ponad 3-krotnie. Rozbudowywane są istniejące korytarze tranzytowe i otwierane są nowe. Szczególne znaczenie ma Transkaspijski Międzynarodowy Szlak Transportowy, Korytarz Północ-Południe i Korytarz Południowy” – powiedział szef Gabinetu Ministrów.

W związku z tym, że przepustowość infrastruktury osiągnęły swój szczyt, rząd Kazachstanu zdecydował się na realizację kilku projektów w branży kolejowej. W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęto budowę drugiego toru na odcinku Dostyk-Moyinty, w tym roku rozpoczęto prace nad nową linią kolejową omijającą Ałmaty i linię kolejową Darbaza-Maktaaral. Łącznie w ciągu trzech lat w republice ma powstać ponad 1,3 tys. km linii kolejowych.