Francuska firma zainwestuje w wydobycie uranu w Uzbekistanie

Minister górnictwa i geologii Uzbekistanu Bobir Islamow powiedział na Eurazjatyckim Forum Ekonomicznym, że francuska firma Orano zainwestuje do 500 milionów dolarów w wydobycie i przetwarzanie uranu w regionie Navoi.

Według ministra, na podstawie podpisanej umowy strategicznej francuska firma prowadzi badania geologiczne na dwóch obszarach dystryktu Tamdy w regionie Navoi. Do końca 2023 roku planowane jest opracowanie wstępnego studium wykonalności projektu.

Bobir Islamow podkreślił, że Uzbekistan będzie eksportował wydobyty uran w zależności od sytuacji cenowej. W listopadzie 2022 r. Orano podpisał trójstronne porozumienie z Państwowym Komitetem ds. Geologii i Navoiuran w sprawie rozszerzenia wydobycia i przetwarzania uranu. Na podstawie umowy powstała spółka joint venture „Nurlikum Mining”: 51 proc. należy do Orano, 49 proc. – do Navoiuran.

2 listopada prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w Samarkandzie z prezydentem Uzbekistanu Szawkatem Mirzijojewem. Paryż chce ściślejszej współpracy z Kazachstanem i Uzbekistanem, które są bogate w surowce naturalne. Dlatego prezydent Emmanuel Macron udał się do bogatej w surowce energetyczne Azji Środkowej, aby odwiedzić Kazachstan i Uzbekistan, dwóch dostawców uranu, który zasila reaktory jądrowe w tym kraju.

Według francuskiego Ministerstwa Gospodarki w ubiegłym roku Kazachstan stał się największym dostawcą uranu do Francji. Ponadto Kazachstan zajmuje drugie miejsce na liście krajów dostarczających ropę do Francji. Uzbekistan jest głównym dostawcą uranu do Francji. W 2022 roku Uzbekistan prawie potroił eksport uranu do Europy i sprzedał prawie 17 000 ton uranu.