Turkmenistan honoruje swojego pierwszego medalistę olimpijskiego

Turkmenistan uhonorował swoją pierwszą medalistkę olimpijską wystawną ceremonią, podczas której została obsypana prezentami. 21-letnia sztangistka Polina Gurjeva zdobyła srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio, podnosząc w dwuboju (podrzut i rwanie) łącznie 217 kilogramów w kategorii wagowej do 59 kilogramów.

Był to pierwszy medal olimpijski zdobyty przez sportowca z Turkmenistanu od czasu, gdy kraj Azji Centralnej uzyskał niepodległość po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Prezydent Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuhammedow podarował Gurjewej mieszkanie, luksusowy samochód sportowy oraz nagrodę pieniężną w wysokości około 50 000 dolarów. Syn Berdymuhammedowa, Serdar, wręczył wicemistrzyni olimpijskiej prezenty podczas ceremonii w Aszchabadzie.

Odczytał list prezydenta z tej okazji, podkreślając że medal Gurjewej pomógł „zwiększyć chwałę, prestiż i autorytet suwerennej ojczyzny” i był „źródłem ogromnej dumy dla całego narodu”. Wicemistrzyni olimpijska powiedziała na zgromadzeniu sportowców i urzędników państwowych, że zadedykowała swój medal „narodowi turkmeńskiemu i prezydentowi kraju na cześć 30. rocznicy niepodległości Turkmenistanu”.