Kirgistan i Rosja będą miały wspólny system obrony powietrznej

Prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow podpisał ustawę ratyfikującą porozumienie z Rosją w sprawie utworzenia jednolitego regionalnego systemu obrony powietrznej.

Stworzenie wspólnego systemu obrony powietrznej zapewni bardziej niezawodną ochronę przestrzeni powietrznej obu krajów i zwiększy bezpieczeństwo interesów narodowych – przekazały służby prasowe prezydenta Kirgistanu.

„Ratyfikacja tej umowy potwierdza zaangażowanie Kirgistanu we wzmacnianie strategicznych stosunków z Rosją i przyczynia się do rozwoju dalszej współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa między obydwoma krajami.” – stwierdzono w oświadczeniu.

Co z podobnym systemem w Tadżykistanie?

Porozumienie o utworzeniu wspólnego systemu obrony powietrznej Rosji i Tadżykistanu zostało podpisane 27 kwietnia 2021 roku w Duszanbe przez ministrów obrony obu krajów.
W połowie listopada tego samego roku została zatwierdzona przez rząd rosyjski, a w grudniu została ratyfikowana przez parlament Republiki Tadżykistanu.

Tymczasem plany Rosji i Kirgistanu dotyczące stworzenia systemu obrony powietrznej stały się znane w lipcu 2022 roku. 16 sierpnia 2022 roku w Moskwie podpisano porozumienie między obydwoma państwami. Dokument ratyfikował prezydent Rosji Władimir Putin pod koniec maja br. Żaparow ratyfikował porozumienie w dniu oficjalnej wizyty Putina w Kirgistanie. 

Podsumowanie wizyty Putina w Kirgistanie

Zgodnie z umową Kirgistan przekazuje Rosji na okres ważności dokumentu nieodpłatnie działkę o powierzchni pięciu hektarów pod rozmieszczenie sił obrony powietrznej strony rosyjskiej.
Program pobytu prezydenta Rosji w Biszkeku składał się z kilku punktów, m.in.:
– gala poświęcona 20-leciu rosyjskiej bazy lotniczej w Kant; 
– Putin złożył wieniec pod pomnikiem poległych podczas Urkun (tragiczne wydarzenia z 1916 r., kiedy Kirgizi sprzeciwiali się polityce kolonialnej Imperium Rosyjskiego; powstanie zostało brutalnie stłumione przez oddziały karne, zginęło ponad 16 tys. osób, [onad 130 tys. uciekło do Chin, wielu zginęło w drodze);
–  negocjacje pomiędzy prezydentami obu krajów.
Na briefingu po negocjacjach Sadyr Żaparow powiedział m.in., że prezydenci zgodzili się, że wielkość obrotów handlowych pomiędzy Kirgistanem a Rosją nie odpowiada istniejącemu potencjałowi. „W związku z tym zgodziliśmy się podjąć działania w celu jego dalszego zwiększenia i osiągnięcia ambitnego poziomu wzajemnego handlu w wysokości 5 mld USD.” – powiedział Żaparow.