Rozmowy wysokiego szczebla Uzbekistan – Francja w Samarkandzie

Prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził gotowość wsparcia wysiłków Uzbekistanu zmierzających do podpisania umowy o wzmocnionym partnerstwie z Unią Europejską i przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Lider Francji ogłosił to podczas spotkania z prezydentem Uzbekistanu Szawkatem Mirzijojewem w Samarkandzie.

Jak poinformowała  służba prasowa Prezydenta Uzbekistanu, szefowie obu państw omawiali także środki mające na celu promocję nowych projektów w obszarach zielonej energii, nad którą pracują kraje Unii Europejskiej, wydobycia i przetwarzania surowców, rolnictwa, wodociągów, logistyki i turystyki.

„Podkreślono znaczenie kontynuowania dialogu politycznego, wzmacniania współpracy w zakresie bezpieczeństwa oraz skutecznego przeciwstawiania się pojawiającym się wyzwaniom i zagrożeniom” – dodała służba prasowa. W wyniku negocjacji Uzbekistan i Francja utworzyły wspólną izbę handlową i zgodziły się na otwarcie biura agencji Business France w Taszkencie.

Podczas rozmów zauważono, że w najbliższej przyszłości obroty handlowe między Francją a Uzbekistanem osiągną kwotę miliarda euro. Portfel wspólnych projektów inwestycyjnych przekroczył 10 miliardów euro.  Szawkat Mirzijojew i Emmanuel Macron  przyjęli  oświadczenie o zamiarze podniesienia swoich relacji do poziomu partnerstwa strategicznego. Szefowie obu krajów potwierdzili także chęć wzmocnienia interakcji w organizacjach międzynarodowych i wspólnego rozwiązywania problemów międzynarodowych i regionalnych.

Przywódcy szczegółowo omówili kwestie budowania kompleksowej współpracy uzbecko-francuskiej i zgodzili się na doprowadzenie stosunków dwustronnych do poziomu partnerstwa strategicznego.

W obecności prezydentów podpisano osiem dokumentów. Należą do nich protokoły dotyczące poprawy infrastruktury wodociągowej oraz deklaracja o współpracy w szkoleniu dyplomatów. Porozumienia obejmowały także kwestie utworzenia uzbecko-francuskiego uniwersytetu w Taszkiencie, rozszerzenia współpracy w zakresie kształcenia nauczycieli języka francuskiego, organizacji Dni Kultury itp.

Macron przybył do Uzbekistanu z oficjalną wizytą 1 listopada na czele reprezentatywnej delegacji, w skład której wchodzili urzędnicy, szefowie wiodących firm, znane osobistości kultury i nauki. Pierwszym punktem wizyty był nocny spacer po Samarkandzie w towarzystwie Szawkata Mirzijojewa. Prezydenci zrobili sobie wspólne zdjęcie na placu Registan, następnie odwiedzili park historyczno-etnograficzny „Wieczne Miasto” w międzynarodowym centrum turystycznym „Wielki Jedwabny Szlak”. Przed Uzbekistanem Macron odwiedził Kazachstan.