Kirgistan: Sąd Najwyższy uchylił wyrok więzienia wobec byłego premiera

Sąd Najwyższy Kirgistanu uchylił wyrok 18 lat więzienia wydany na byłego premiera Sapara Isakova po tym, jak został skazany pod zarzutem korupcji.

Sąd oświadczył 7. grudnia, że ​​skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd rejonowy w Biszkeku. Nie podano powodów decyzji.

W czerwcu Sąd Okręgowy uznał Isakova za winnego niewłaściwego wykorzystania państwowych funduszy przeznaczonych na renowację Narodowego Muzeum Historycznego w Biszkeku i hipodromu w północnym mieście Cholpon-Ata, gdy sprawował urząd szefa rządu.

Orzeczenie to zapadło, gdy Isakov odsiadywał już 15 lat więzienia za zarzuty korupcyjne wynikające z jego zaangażowania w projekt modernizacji elektrociepłowni w Biszkeku w 2013 roku.

Sąd skazał Isakova na 12 lat więzienia, ale sędzia powiedział, że „łącznie, biorąc pod uwagę jego wcześniejszy wyrok skazujący i karę 15 lat więzienia, Isakov zostanie skazany na 18 lat więzienia o zaostrzonym rygorze”.

Nakazał także Isakovowi zapłacić około 3,3 miliona USD grzywny. W sierpniu wyrok został utrzymany w mocy przez sąd miejski w Biszkeku. 43-letni Isakov, który był premierem od sierpnia 2017 r. do kwietnia 2018 r., zaprzeczył wszystkim stawianym mu zarzutom, nazywając je motywowanymi politycznie.

Isakov został tymczasowo zwolniony z kolonii karnej pod Biszkekiem 6. października w wyniku antyrządowych protestów przeciwko oficjalnym wynikom wyborów parlamentarnych, które obaliły rząd i doprowadziły do ​​dymisji prezydenta Sooronbaja Dżeenbekowa. Isakovowi nakazano powrót do aresztu 12. października, do czego się nie zastosował. Jego obecne miejsce pobytu jest nieznane.

Powiązany artykuł