USA przekazują Uzbekistanowi 50 wozów bojowych

Stany Zjednoczone przekazały 50 lekkich taktycznych wozów bojowych Polaris MRZR Siłom Operacji Specjalnych Ministerstwa Obrony Uzbekistanu. Poinformowała o tym ambasada USA w Taszkencie.

Sprzęt został przekazany w ramach programu „Wzmocnienie potencjału partnerów”. Całkowity koszt maszyn wyniósł 2,8 miliona dolarów. Sprzęt został wyprodukowany przez amerykański przemysł wojskowy.

„Przekazanie tego sprzętu to tylko jedna z form pomocy, jaką Stany Zjednoczone oferują Uzbekistanowi, aby przyczynić się do obrony przez Uzbekistan suwerenności narodowej i integralności terytorialnej. Stany Zjednoczone oczekują dalszego rozwoju naszego partnerstwa, które w ciągu ostatnich 31 lat znacznie się rozwinęło” – czytamy w oświadczeniu amerykańskiej placówki.

W ramach programu Stany Zjednoczone współpracują z zagranicą w zakresie szkolenia wojskowego oraz szkolenia w zakresie zarządzania sprzętem wojskowym.
W lutym brytyjskie medium Shephard Media poinformowało, że Uzbekistan zakupi ze Stanów Zjednoczonych 38 małych dronów zwiadowczych Puma 3 AE w ramach amerykańskiego programu sprzedaży wojskowej za granicę.

Według publikacji drony zostaną dostarczone do Uzbekistanu do 30 listopada br. Całkowity koszt tej transakcji to 8,54 miliona dolarów, a Uzbekistan zapłaci 225 000 dolarów za jednego drona.