Kazachstan planuje zwiększyć eksport zbóż pomimo małych żniwnych

Kazachstan podniósł swoją prognozę dotyczącą eksportu zboża i mąki w tym roku o 10 procent, mimo że w 2021 r. kraj ten przyjął dewastującą suszę. Ilość zboża zebranego w 2021 roku była o 18 procent mniejsza niż w roku poprzednim.

Planowane 7,3 mln ton dostaw w bieżącym roku gospodarczym, jest wyższy niż 6,5 mln ton sprzedanych w zeszłym roku, ale mniejsze niż 9 mln ton, które Kazachstan miał nadzieję na eksport w przyszłym roku, według danych Ministerstwa Rolnictwa.

Kazachstan odnotował niskie zbiory w 2021 r. w wyniku przedłużającej się i intensywnej suszy. Ilość zebranego ziarna, 17 milionów ton, była o 18 procent mniejsza niż w poprzednim roku i osiągnęła najniższy plon w Kazachstanie od dekady, podała agencja monitorująca sektor rolny APK-Inform .

Plany zwiększenia eksportu są możliwe dzięki importowi niedrogiej rosyjskiej pszenicy, która pokrywa krajowe potrzeby. „Trwają prace nad zwiększeniem eksportu do Chin i przywróceniem wcześniejszych wielkości eksportu do Azerbejdżanu, Gruzji i Iranu, a także nad otwarciem rynków UE” – poinformował resort Rolnictwa.

Chociaż susza obniżyła plony, intensywne upały przyniosły pożądany efekt, poprawiając jakość ziarna, a tym samym zwiększając jego atrakcyjność. Warunki pogodowe zwiększyły poziom białka w ziarnie. Głównymi rynkami zbytu dla zboża Kazachstanu są sąsiednie kraje Azji Centralnej, Chiny i Afganistan.

Eksport do Chin zmalał od listopada 2020 r., kiedy to Pekin zaczął ściśle ograniczać przepływ zboża w wyniku restrykcji nałożonych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. W lecie dostawy ustały całkowicie. Jednakże krajowy operator kolejowy Kazachstanu, KTZh, powiedział, że prowadzi rozmowy ze swoim chińskim partnerem w sprawie ożywienia dostaw zboża.

Kazachscy plantatorzy pszenicy postrzegają Chiny jako strategiczny rynek przyszłości. Bank Światowy i Międzynarodowa Korporacja Finansowa odnotowały w raporcie z 2017 r. , że pszenica jest największym pod względem wartości towarem przemysłowym, który nie jest wydobywczy, który Kazachstan produkuje, co ma pomóc temu krajowi w końcu zrealizować swoje ambicje dywersyfikacji z dala od ropy i gazu.

Ponieważ chińska gospodarka stopniowo przestawia się na zaspokojenie popytu wewnętrznego, a populacja klasy średniej gwałtownie rośnie (prognozuje się, że do 2025 r. osiągnie 1 miliard), Kazachstan może stać się ważną częścią chińskiej podaży zboża – zajmując podobną pozycję gospodarczą jaką Kanada utrzymuje się ze Stanami Zjednoczonymi.