Obywatele Chin będą mogli przyjechać do Gruzji bez wizy

Obywatele Chin będą mogli odwiedzać Gruzję bez wizy. Premier Gruzji Irakli Garibaszwili powiedział na posiedzeniu rządu 11 września, że ​​podpisze stosowną nowelizację.

„Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla obywateli Chin. Wydamy odpowiednie rozporządzenie. To oczywiście będzie ważne, będzie zachętą do przyjazdu większej liczby turystów do Gruzji.

,,Chcę powiedzieć, że chińscy turyści są uważani za jednych z najbardziej pożądanych turystów na świecie – w Europie, Ameryce, wszędzie. Posiadamy również loty bezpośrednie. Rozmawiałem z premierem Chin na temat turystyki i lotów.” – powiedział Irakli Garibaszwili.

Zauważył również, że dyskutowana jest także kwestia zwiększenia ilości lotów do Chin. Według ministra gospodarki Gruzji obywatele Chin będą mogli przebywać w Gruzji bez wizy przez 30 dni. Przepisy dotyczące obywateli Gruzji udających się do Chin nie zostały uproszczone.

Podczas swojej wizyty w Chinach, 29 lipca, premier Gruzji spotkał się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem i ogłosił wraz z nim, że Tbilisi i Pekin stają się partnerami strategicznymi. Część analityków postrzega decyzję o nawiązaniu strategicznego partnerstwa z Chinami jako kolejny dowód zmiany kursu polityki zagranicznej Gruzji, a druga – jako próbę „szantażowania” zachodnich partnerów.