Zełenski wzywa gruzińskiego ambasadora w celu konsultacji w sprawie Saakaszwilego

Ukraina wezwała gruzińskiego ambasadora w tym kraju i nakazała mu powrót do Gruzji w celu konsultacji w sprawie żądania Ukrainy wydania Micheila Saakaszwilego. W poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski ponownie wezwał gruzińskie władze do wydania uwięzionego trzeciego prezydenta Gruzji, który posiada ukraińskie obywatelstwo.

Zełenski powiedział, że ambasador Gruzji Giorgi Zakaraszwili zostanie poproszony o powrót do Gruzji w ciągu 48 godzin. W poniedziałkowym tweecie Zełenski załączył zdjęcie Saakaszwilego z jego zdalnego wystąpienia w sądzie 3 lipca, w którym były prezydent wyraźnie stracił na wadze.

Od czasu aresztowania w październiku 2021 roku Saakaszwili kilkakrotnie prowadził strajk głodowy, co doprowadziło do przeniesienia go do szpitala w Tbilisi, gdzie pozostaje do dziś.

„Jeszcze raz wzywam gruzińskie władze do przekazania obywatela Ukrainy Mychajła Saakaszwilego Ukrainie w celu przeprowadzenia niezbędnego leczenia i opieki” – napisał Zełenski. Podczas gdy Zjednoczony Ruch Narodowy Saakaszwilego poparli prezydenta Ukrainy wniosek, członkowie rządzącej partii Gruzińskie Marzenie odrzucili go wprost.

Przewodniczący partii Irakli Kobakhidze powiedział we wtorek dziennikarzom, że stanowisko ukraińskiego rządu jest „obraźliwe”. „Samo w sobie było obraźliwe, że, jak przyznali sami nasi przeciwnicy, w wysłanie Saakaszwilego do Gruzji byli zaangażowani konkretni wysocy rangą urzędnicy ukraińskiego rządu, a dziś, gdy ten sam rząd domaga się powrotu Saakaszwilego na Ukrainę, to oczywiście pokazuje oznaki zniewagi”

„Nie chcę jednak wchodzić głębiej. Naszym pragnieniem jest pozostać nawet w jednostronnej przyjaźni z władzami ukraińskimi, ponieważ ten kraj jest obecnie w stanie wojny” – powiedział Kobachidze. Stosunki między Ukrainą a Gruzją są napięte, odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 roku.

1 marca 2022 roku Ukraina odwołała swojego ambasadora w Gruzji w związku z „niemoralnym stanowiskiem” gruzińskiego rządu, a także decyzją Gruzji o zablokowaniu lotu czarterowego zaplanowanego na Ukrainę gruzińskich ochotników. Od tego czasu stosunki nadal się pogarszają. Krótko przed poniedziałkowym oświadczeniem Zełenskiego gruzińskie media poinformowały, że gruzińskie MSZ spotkało się z ukraińskimi dyplomatami, aby zażądać wyjaśnień w sprawie nałożenia przez Ukrainę sankcji na linie lotnicze Georgian Airways.

Flagowy przewoźnik Gruzji przywrócił loty z Rosją w maju po tym, jak rosyjskie władze zniosły zakaz lotów z Gruzją. Saakaszwili wrócił do Gruzji z Ukrainy w październiku 2021 roku i został aresztowany dzień przed wyborami lokalnymi. Odsiaduje sześcioletni wyrok za nadużycie urzędu i stoi w obliczu kilku innych zarzutów związanych z jego okresem u sterów władzy w Gruzji.