Wchodzi w życie nowa umowa o partnerstwie UE-Armenia

Umowa między Armenią a Unią Europejską, której celem jest pogłębienie relacji i partnerstwa, weszła w życie 1 marca. UE stwierdziła, że ​​kompleksowa i wzmocniona umowa o partnerstwie między Unią Europejską a Armenią (CEPA) stanowi „ważny kamień milowy” w stosunkach między obiema stronami.

Szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell powiedział, że porozumienie „wysyła silny sygnał”, że UE i Armenia są zdecydowane wspierać zasady demokratyczne, praworządność i szeroki program reform.

„W obszarach politycznych, gospodarczych, handlowych i innych sektorach nasza umowa ma na celu wprowadzenie pozytywnych zmian w życiu ludzi, przezwyciężenie wyzwań w programie reform Armenii.” – powiedział Borrell w oświadczeniu.

UE stwierdziła, że ​​pakt wzmocni więzi w takich kwestiach, jak gospodarka, transport, cyfryzacja, zielona energia i wymiar sprawiedliwości. „Porozumienie odgrywa ważną rolę w modernizacji Armenii, w szczególności poprzez zbliżenie ustawodawstwa do norm UE w wielu sektorach.” – powiedział.

Obie strony podpisały porozumienie w listopadzie 2017 r., a następnie zostało ratyfikowane przez Armenię, wszystkie państwa członkowskie UE i Parlament Europejski. Umowa jest mniej ambitną alternatywą dla układu o stowarzyszeniu wynegocjowanego przez urzędników Armenii i UE w 2013 r.

Były prezydent Armenii Serż Sarkisjan nieoczekiwanie zrezygnował z tej umowy w 2013 roku kilkanaście dni po wizycie prezydenta Rosji Władimira Putina w Erywaniu.

Armenia przystąpiła następnie do bloku handlowego prowadzonego przez Rosję Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU) w 2015 roku. CEPA nie obejmuje zniesienia barier taryfowych między Armenią a UE ze względu na członkostwo Armenii w EAEU.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Wchodzi w życie nowa umowa o partnerstwie UE-Armenia”

Możliwość komentowania została wyłączona.