Azerbejdżan przeznaczy 10 mln USD na odbudowę Ukrainy

Azerbejdżan przeznaczy 10 mln USD na odbudowę Ukrainy – powiedział minister spraw zagranicznych Dżejhun Bajramow. Według niego Baku dostarczy również sprzęt elektryczny do Kijowa i weźmie udział w budowie obiektów w mieście Irpień, które ucierpiało w wyniku działań wojennych.

„Azerbejdżan przyczyni się do wysiłków na rzecz odbudowy Ukrainy, w szczególności wysyłając sprzęt elektryczny i realizując projekty odbudowy w mieście Irpień w obwodzie kijowskim.” – wyjaśnił, przemawiając na londyńskiej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy. Zapowiedział też przekazanie do Kijowa sprzętu do rozminowywania terytoriów.

Według niego alokacja pomocy finansowej dla Ukrainy z Azerbejdżanu będzie podzielona na kilka transz, termin przekazania pieniędzy do Kijowa nie jest określony.

Bajramow podkreślił także, że „sytuacja wokół Ukrainy, która doprowadziła do licznych ofiar i katastrofy humanitarnej, stanowi wielkie zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie”. Zdaniem szefa MSZ Azerbejdżanu Baku opowiada się za szybkim rozwiązaniem kryzysu ukraińskiego w ramach suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.