Moskwa zaoferowała gaz Astanie z rekordową zniżką

Rosja zaoferowała Kazachstanowi gaz z rekordową zniżką. Jeśli strony dojdą do porozumienia, cena błękitnego paliwa będzie najniższa na świecie. W zamian za ten kontrakt Moskwa prosi Astanę o zgodę na budowę gazociągu do Chin przez terytorium republiki, a nawet jest gotowa sfinansować kosztowny projekt.

Minister energetyki Kazachstanu Almasadam Satkalijev powiedział, że uważa projekt za opłacalny, a negocjacje w sprawie umowy między krajowymi firmami obu krajów już trwają. Nawet trasa przyszłego gazociągu przez terytorium Kazachstanu została już ustalona.

„Dają nam gaz po cenie znacznie niższej niż białoruska. Wstępnie negocjujemy.” – powiedział. Tani import gazu z Rosji pozwoli Kazachstanowi zaspokoić szybko rosnące zapotrzebowanie na niego w kraju. Z ekonomicznego punktu widzenia, korzyści dla Kazachstanu są oczywiste. Eksperci obawiają się jednak, że porozumienie Gazpromu i Kazaqgazu ma również cele polityczne. A poza tym, chociaż Kazachstan otrzyma gaz po niskiej cenie, będzie musiał przekształcić swoje elektrownie cieplne z węgla na gaz, co może mieć duże znaczenie w przyszłości.

Jedna odpowiedź do “Moskwa zaoferowała gaz Astanie z rekordową zniżką”

Możliwość komentowania została wyłączona.