UE nie planuje sankcji wobec Kazachstanu

UE nie planuje nakładać sankcji na Kazachstan ze względu na współpracę republiki z Rosją, powiedział David O’Sullivan, międzynarodowy specjalny wysłannik UE ds. sankcji.

„Uznajemy i znamy szczególny charakter stosunków między Kazachstanem a Federacją Rosyjską. Nie ma powodu, abyśmy nakładali jakiekolwiek sankcje na Kazachstan. Nie planujemy nakładać sankcji na Kazachstan i kraje trzecie, w tym Kazachstan” – powiedział O’Sullivan dziennikarzom w Astanie.

„Kazachstan sam decyduje, jakie stosunki zbudować z Rosją, jakie przesłanie przekazać kierownictwu Federacji Rosyjskiej” – powiedział specjalny wysłannik UE. Przypomniał, że istnieje dobrze znana decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego, „ale każdy kraj sam decyduje, czy zastosować się do tej decyzji, czy nie”.

„Nie nakładamy sankcji na kraje trzecie. W wyjątkowych przypadkach możemy nałożyć sankcje na niektóre firmy, przedsiębiorstwa, jeśli zostanie udowodnione, że rzeczywiście pomagają obejść sankcje” – dodał specjalny wysłannik UE.

„W tej chwili nie mamy wystarczająco szczegółowych informacji, na podstawie których możemy stwierdzić, że ta lub inna firma naprawdę pomaga obejść sankcje. Teraz badamy wszystkie materiały, wszystkie informacje, które mamy” – powiedział O’Sullivan.

„Najważniejszym zadaniem jest uzyskanie dokładnych wiarygodnych informacji, pracujemy w tym kierunku z kazachskimi władzami. A jeśli takie przypadki zostaną zidentyfikowane, udowodnione, będziemy współpracować z naszymi partnerami, aby znaleźć rozwiązanie tego problemu i przestać omijać sankcje” – powiedział.

2 odpowiedzi na “UE nie planuje sankcji wobec Kazachstanu”

Możliwość komentowania została wyłączona.