Kazachska ropa rusza w świat z terminala Ceyhan

Pierwsza partia kazachskiej ropy ze złoża Tengiz przez Rurociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) została wysłana z tureckiego portu Ceyhan.

Według SOCAR Midstream Operations LLC transport ropy, w sumie 83,2 tys. ton (665 tys. baryłek), został załadowany na tankowiec Alatau. W uroczystości załadunku wzięli udział delegacje z SOCAR, KazMunayGas, Tengizchevroil, Kazmortransflot i ich spółek zależnych.

Zostało to osiągnięte dzięki ciągłym dostawom ropy naftowej z portu Aktau w Kazachstanie do terminalu Sangachal Azertrans w Azerbejdżanie, z późniejszym transportem do BTC, który rozpoczął się w marcu 2023 r. Załadunek następnej partii kazachskiej ropy na tankowcu w porcie Ceyhan jest zaplanowane na koniec maja 2023 r.

Transport kazachskiej ropy przez BTC jest prowadzony na mocy umowy ramowej między SOCAR i KazMunayGas, z celem tranzytu 1,5 miliona ton ropy rocznie. Pierwszy transport kazachskiej ropy ze złoża Tengiz dotarł do Terminal Sangachal z Aktau przez tankowiec Prezydent Hejdar Alijew 23 marca 2023 roku. W 2022 r. SOCAR zrealizował znaczące projekty modernizacji sieci rurociągów na i poza terminalem Sangachal do przyjmowanie kazachskiej ropy do rurociągu BTC, zwiększając jego przepustowość.

Udana wysyłka pierwszej partii kazachskiej ropy za pośrednictwem Rurociąg BTC stanowi znaczące osiągnięcie we wzmacnianiu partnerstwa SOCAR i KazMunayGas. Podkreśla również: znaczenie regionalnej współpracy energetycznej. BTC przenosi ropę z Azeri-Chirag-Deepwater Gunashli i kondensat z pól Shah Deniz, a także z innych źródeł. Obecna przepustowość BTC wynosi 1,2 miliona baryłek dziennie/50 milionów ton rocznie.

2 odpowiedzi na “Kazachska ropa rusza w świat z terminala Ceyhan”

Możliwość komentowania została wyłączona.