Marszałek francuskiego Senatu wzywa do dostaw broni dla Armenii

Przewodniczący izby wyższej francuskiego parlamentu Gerard Larcher wezwał francuski rząd do dostarczenia Armenii broni „obronnej”.

„Wezwałem do natychmiastowego ponownego otwarcia korytarza laczyńskiego, który łączy Armenię z Górskim Karabachem, oraz przyspieszenia dostaw broni obronnej przez Francję do Armenii w celu zapewnienia jej bezpieczeństwa!” Larcher napisał na Twitterze po spotkaniu z przewodniczącym parlamentu Armenii Alenem Simonianem.

Larcher jest powiązany z Republikanami, czołową francuską centroprawicową partią opozycyjną. Rząd prezydenta Emmanuela Macrona zasygnalizował możliwość takich dostaw broni, kiedy w październiku ubiegłego roku wysłał delegację francuskich urzędników ds. obrony do Erywania. Spotkali się z ministrem obrony Surenem Papikianem, szefem armeńskiej armii Eduardem Asrianem i ministrem wysokich technologii Robertem Chaczatrianem.

Papikian odwiedził Paryż we wrześniu 2022 roku i czerwcu tego roku. W obu przypadkach spotkał się ze swoim francuskim odpowiednikiem Sebastienem Lecornu. „Francja musi pomóc Armenii się bronić!” stwierdził Christian Cambon, przewodniczący komisji obrony i spraw zagranicznych francuskiego Senatu po spotkaniu z Papikianem.

Nie jest jasne, czy francuski rząd jest gotowy udzielić Armenii jakiejkolwiek pomocy wojskowej. Premier Nikol Paszynian podziękował Macronowi za jego „ważne wsparcie w stawianiu czoła wyzwaniom bezpieczeństwa stojącym przed Armenią”, kiedy pogratulował prezydentowi Francji z okazji Święta Narodowego Francji. Paszynian pochwalił także jego „znaczące i ciągłe wysiłki na rzecz sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu w Górskim Karabachu”.

Francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna omówiła ten proces ze swoim ormiańskim odpowiednikiem Araratem Mirzojanem podczas rozmowy telefonicznej 7 lipca. Colonna miał powiedzieć, że porozumienie pokojowe między Armenią a Azerbejdżanem musi zawierać solidne gwarancje bezpieczeństwa dla ludności ormiańskiej w Karabachu.

W ostatnich miesiącach Baku wielokrotnie oskarżało Macrona i innych francuskich urzędników o opowiadanie się po stronie Armenii w konflikcie. Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew oskarżył 3 lipca, że ​​Paryż podżega do „ormiańskiego separatyzmu” w Karabachu. Paszynian odrzucił krytykę ze strony Azerbejdżanu. Francja jest domem dla sporej i wpływowej społeczności ormiańskiej, składającej się głównie z potomków ocalałych z ludobójstwa Ormian w 1915 r. w osmańskiej Turcji.