Gruzja: Wizyta sekretarza stanu USA

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwiedzi Gruzję w dniach 17.-18. listopada – poinformowało gruzińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Resort dyplomacji podkreśla, że wizyta „po raz kolejny wskazuje na trwałość strategicznego partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi a Gruzją i potwierdza zobowiązanie obu krajów do dalszego wzmacniania więzi”.

Departament Stanu USA potwierdził, że ostatnim przystankiem Pompeo w Europie będzie Tbilisi, gdzie spotka się z gruzińskimi urzędnikami, „aby wyrazić poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji, aby wzywać do dalszych postępów w reformach demokratycznych”.

Wizyta jest kolejnym dowodem na to, że Stany Zjednoczone są nadal mocno zaangażowane we wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji, a także ciągły rozwój demokratyczny tego kraju oraz integrację europejską i euroatlantycką – przekazało gruzińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Resort oświadczył, że spotkania z najwyższymi urzędnikami gruzińskimi będą dotyczyły priorytetów zawartych w karcie partnerstwa strategicznego między Stanami Zjednoczonymi a Gruzją, a także perspektyw dalszego wzmocnienia współpracy w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa, handlu i gospodarki, demokracji.

Premier Gruzji Giorgi Gakharia napisał na Twitterze, że „ta wizyta jest potwierdzeniem wysokiego w historii statusu partnerstwa strategicznego”. Pompeo spotka się z premierem Gacharią, prezydent Salome Zurabiszwili, ministrem spraw zagranicznych Davidem Zalkalianim oraz patriarchą Gruzji Ilią II.