Kazachstan kończy ratyfikację traktatu demarkacyjnego z Uzbekistanem

Prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew podpisał ustawę o ratyfikacji umowy z Uzbekistanem o wytyczeniu granicy między państwami. Umowa między Kazachstanem a Uzbekistanem o demarkacji granicy państwowej została podpisana 22 grudnia 2022 r. w Taszkencie.

Zgodnie z dokumentem punktem początkowym kazachsko-uzbeckiej granicy państwowej jest punkt połączenia granic państwowych Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu, a punktem końcowym linii granicznej jest punkt połączenia granic Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu.

Traktat przewiduje wyznaczenie na ziemi znakami granicznymi wytyczonej linii granicy państwowej, której długość wynosi 2 356 km. Jednocześnie przejście linii granicy państwowej, lokalizacja znaków granicznych, ich współrzędne geodezyjne, znaki wysokości i inne dane każdego znaku granicznego są odzwierciedlone i określone w załącznikach do umowy.

Oddzielny załącznik do traktatu odzwierciedla przynależność państwową wysp na rzekach granicznych Keles i Syr Daria, ich współrzędne i obszar.