Sekretarz stanu USA uda się do Azji Centralnej

Sekretarz stanu USA Antony Blinken uda się w swoją pierwszą podróż do Azji Środkowej, zatrzymując się w Kazachstanie na spotkanie z ministrami spraw zagranicznych regionu w formacie C5+1 oraz odwiedzając Uzbekistan w dniach 28 lutego i 1 marca przed wylotem do Indii, aby wziąć udział w spotkanie ministrów spraw zagranicznych G-20.

Podczas pobytu w Azji Środkowej Blinken spotka się dwustronnie z każdym ministrem spraw zagranicznych Azji Środkowej, a także z prezydentami Kazachstanu i Uzbekistanu.

Format, wprowadzony po raz pierwszy w 2015 r., skupia pięciu ministrów spraw zagranicznych Azji Środkowej i sekretarza stanu USA. Spotkanie C5+1 pojawia się w kontekście pierwszej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę. 23 lutego 2023 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało rezolucję wzywającą Rosję do zakończenia wojny i opuszczenia Ukrainy. Chociaż rezolucja została przyjęta przytłaczającą większością głosów – 141 do 7 – wśród 32 wstrzymujących się znalazło się wszystkie pięć państw Azji Środkowej i Indie, miejsca docelowe zbliżającej się podróży Blinkena.

Stany Zjednoczone stoją na niepewnym gruncie w Azji Środkowej. Żadne z państw Azji Środkowej nie zostało zaproszone na organizowany przez administrację Bidena Szczyt na rzecz Demokracji w 2021 r . Według raportu misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), ostatnie przedterminowe wybory prezydenckie w Kazachstanie w listopadzie 2022 r. były „sprawnie przygotowane”, ale „brakowało im konkurencyjności”.

Krótka podróż Blinkena do Azji Środkowej może ostatecznie zostać podporządkowana wiadomościom związanym z drugą połową podróży, w szczególności spotkaniem ministrów spraw zagranicznych G-20 w New Delhi, w którym mają uczestniczyć również ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Chin. Stany Zjednoczone z pewnością mają szansę zaprezentować się jako dodatkowy partner w regionie, ale stolice Azji Centralnej też będą miały swoje własne plany.  Co istotne, przed wyjazdem Blinkena po raz pierwszy od około dwudziestu lat temat Afganistanu nie pojawił się w rozmowie o Azji Środkowej.

2 odpowiedzi na “Sekretarz stanu USA uda się do Azji Centralnej”

Możliwość komentowania została wyłączona.