Migranci zarobkowi z Azji Centralnej z rosyjskim obywatelstwem trafią na front?

Obawa przed nową mobilizacją wojskową w Rosji skłoniła wielu kirgiskich robotników w Rosji do powrotu do ojczyzny. Niektórym migrantom, którzy mają rosyjskie paszporty i kwalifikują się do poboru do wojska, w ostatnich tygodniach uniemożliwiono opuszczenie Rosji.

Moskwa zaprzeczyła, że planuje kolejny pobór do wojska, ale urzędnicy wywiadu i eksperci na Ukrainie i w Rosji przewidują, że wkrótce może nastąpić kolejne wezwanie. Wywołało to niepokój wśród mieszkańców Azji Środkowej w Rosji – zarówno posiadaczy rosyjskich paszportów, jak i tych, którzy tam mieszkają i pracują z tymczasowymi pozwoleniami na pobyt.

Szef Komitetu Śledczego Rosji Aleksandr Bastrykin powiedział niedawno, że migranci zarobkowi muszą uczestniczyć w wojnie. W wywiadzie dla rosyjskich mediów Bastrykin powiedział, że około 550 000 osób z Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu uzyskało rosyjskie paszporty w ciągu ostatnich pięciu lat. Tylko w pierwszej połowie 2022 roku ponad 60 000 mężczyzn z tych trzech krajów otrzymało rosyjskie obywatelstwo.

Teraz mają obowiązek bronić kraju, dodał Bastrykin. Powiedział również, że Rosja musi zaoferować zachęty – takie jak uproszczona procedura obywatelstwa rosyjskiego – innym migrantom, aby przyciągnąć ich do wzięcia udziału w tym, co Moskwa nazywa specjalną operacją wojskową na Ukrainie.

Pojawiło się wiele doniesień, że migranci niebędący obywatelami, a nawet więźniowie z Azji Środkowej, zostali wysłani na Ukrainę – niektórzy do walki wśród sił rosyjskich jako podwykonawcy, inni do pracy jako kierowcy lub budowniczowie na terytoriach okupowanych przez Rosję. Ich liczba nie jest znana. Rosja gości miliony pracowników migrujących z Azji Środkowej. Rządy w regionie ostrzegają swoich obywateli przed udziałem w zagranicznych konfliktach zbrojnych.

Politycy w Biszkeku ostrzegli kirgiskich robotników z rosyjskimi paszportami, że Kirgistan może nie być w stanie im pomóc, jeśli wpadną w kłopoty próbując uciec przed mobilizacją. Rosja nie ma umowy o podwójnym obywatelstwie z Kirgistanem, a zatem nie uznaje pierwotnego obywatelstwa kirgiskiego naturalizowanego.

Rosja ma prawo traktować swoich obywateli zgodnie ze swoim prawem i Kirgistan niewiele może zrobić, jeśli rosyjskie władze wcielą swoich obywateli do armii – nawet jeśli urodzili się w Kirgistanie. Nie wiadomo ilu naturalizowanych obywateli rosyjskich z Kirgistanu i innych krajów Azji Środkowej zostało zwerbowanych do armii rosyjskiej do walki na Ukrainie.