Wyjątkowo zimna pogoda doświadczyła w ostatnich tygodniach nie tylko Uzbekistan, ale także inne kraje Azji Centralnej. W związku z tym wzrosło zużycie energii elektrycznej i ciepła, nastąpiły przerwy w dostawach energii i wypadki w obiektach energetycznych.
W Kirgistanie minione tygodnie były naznaczone rekordowym zużyciem energii elektrycznej: w najzimniejsze dni osiągnięto absolutne maksimum – dzienne zużycie przekroczyło 76 milionów kilowatogodzin, a wieczorne obciążenia osiągnęły 3,3 tys. megawatów. Groźba blackoutu w Kirgistanie stała się realna.
Władze tego kraju starają się odeprzeć to zagrożenie. Tym samym zintensyfikowano rozwój małych elektrowni wodnych, a także budowę innych obiektów odnawialnej energii. W regionie Issyk-Kul stworzono idealne warunki do uruchomienia elektrowni wiatrowych i słonecznych na południu kraju. W dzielnicy Ton w pobliżu miasta Balykchy rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej o łącznej mocy zainstalowanej 100 MW.
Międzynarodowe instytucje finansowe wykazują zainteresowanie finansowaniem projektów związanych z energią odnawialną. Kirgistan jest atrakcyjnym krajem dla inwestycji. Jednak inwestycje muszą przyśpieszyć, aby nadrobić stracony już czas.
Unia gazowa: ryzyko i korzyści dla Azji Centralnej - Kierunek Kaukaz
[…] Kirgistan próbuje odeprzeć groźbę blackoutu […]