Kirgistan prosi Japonię o ponad milion szczepionek na koronawirusa

Wicepremier Zhyldyz Bakashova podczas spotkania z ambasadorem Japonii Shigeki Maedą wystąpiła z prośbą o udzielenie Kirgistanowi pomocy w walce z pandemią COVID-19. Według służby prasowej Gabinetu Ministrów Bakashova poprosiła o dostarczenie Kirgistanowi ponad 1 miliona dawek szczepionki przeciwko zakażeniu koronawirusem.

„Pilnym zadaniem dzisiaj jest przyspieszenie tempa szczepień ludności Kirgistanu. W związku z tym proszę o pomoc w rozważeniu przez rząd japoński możliwości dostarczenia 1 miliona 100 tysięcy dawek szczepionki przeciwko zakażeniu koronawirusem, a także odpowiedniego sprzętu chłodniczego do jego przechowywania”- powiedziała przedstawiciel rządu Kirgistanu.

Strony omówiły również zakup szczepionek i ich wdrażanie za pośrednictwem Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej (JICA). Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Kirgistanie rozpoczęły się 29 marca 2021 r. Realizują ją chiński SinoPharm i rosyjski Sputnik V. Pierwsza partia SinoPharmu w ilości 150 tys. dawek dotarła w marcu 2021 r., pierwsza partia Sputnika V w ilości 20 tys. dawek została dostarczona 22 kwietnia.

17 czerwca wpłynęła druga partia rosyjskiej szczepionki Sputnik V w ilości 80 tys. dawek. Przewidywana jest także druga partia chińskiego SinoPharm – 150 tys. dawek. Do 24 czerwca zaszczepiono 100 tys. osób.