Blinken rozmawia z Paszynianem o wznowieniu rozmów z Azerbejdżanem

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał 18 stycznia z premierem Armenii Nikolem Paszynianem. Omówiono kroki w celu wznowienia dwustronnych rozmów z Azerbejdżanem w związku z eskalacją napięć związanych z blokadą jedynej bezpośredniej drogi dojazdowej do Górskiego Karabachu.

Blinken „wyraził głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją humanitarną w Górskim Karabachu wynikającą z blokady korytarza laczyńskiego” – czytamy w oświadczeniu Departamentu Stanu. ,,Sekretarz Blinken potwierdził również zobowiązanie USA do wspierania wysiłków na rzecz trwałego pokoju i naszych silnych wielopłaszczyznowych stosunków dwustronnych.”

Rozmowa między Blinkenem a Paszynianem nastąpiła po tym, jak rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Kreml jest gotowy wysłać misję z kierowanej przez Moskwę Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) na granicę między Azerbejdżanem a Armenią.

Przemawiając na konferencji prasowej w Moskwie 18 stycznia, Ławrow powiedział, że chociaż ,,istnieją trudności związane z obecną sytuacją w Armenii” w OUBZ, Rosja jest nadal gotowa wysłać misję z sojuszu wojskowego, który obejmuje również Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Trudności te koncentrują się głównie na naleganiu Erywania na potępienie działań Azerbejdżanu. Erywań oskarża Baku o wspieranie protestujących identyfikujących się jako ekolodzy, którzy blokują drogę od zeszłego miesiąca.

„Mieliśmy trudności związane z sytuacją w Armenii, kiedy nasi ormiańscy przyjaciele naciskali na potrzebę wysłania misji OUBZ na granicę z Azerbejdżanem, aby zapewnić tam pewną stabilność.” – powiedział Ławrow. „Uzgodniliśmy dokument i parametry misji […], ale nie można było tego zaakceptować, ponieważ Armenia zaczęła nalegać, aby dokument zawierał ostre potępienie Azerbejdżanu.”

Armenia nazwała blokadę rażącym naruszeniem wynegocjowanego przez Rosję porozumienia z listopada 2020 r., które zawiesiło okres intensywnych walk w trwającej od dziesięcioleci wojnie ormiańsko-azerbejdżańskiej o azerbejdżańskie terytorium Górskiego Karabachu i okoliczne powiaty. Blisko 7000 osób zginęło po obu stronach podczas wojny w 2020 r., która zakończyła się odzyskaniem przez Baku kontroli nad dużą częścią regionu i siedmioma sąsiednimi dzielnicami, które były pod kontrolą Ormian przez trzy dekady.

Zawieszenie broni zapoczątkowało rozmieszczenie około 2000 rosyjskich żołnierzy sił pokojowych w tym rejonie i wspólne monitorowanie sytuacji z długoletnim sojusznikiem Azerbejdżanu, Turcją. Paszynian zakwestionował skuteczność OUBZ, krytykując odmowę udzielenia pomocy Armenii we wrześniu podczas starć granicznych między siłami ormiańskimi i azerbejdżańskimi.

Armenia oskarża Azerbejdżan o przejęcie dziesiątek kilometrów kwadratowych suwerennego terytorium Armenii w serii najazdów od maja 2021 roku. Azerbejdżan zaprzecza oskarżeniom. Górski Karabach jest międzynarodowo uznawany za część Azerbejdżanu.