Blinken chwali odważne kroki Erywania i Baku na spotkaniu z szefami MSZ obu państw

Sekretarz stanu USA Antony Blinken pochwalił Armenię i Azerbejdżan za podjęcie „odważnych kroków” w kierunku pokoju podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych obu krajów w Waszyngtonie.

Blinken spotkał się 7 listopada z ministrem spraw zagranicznych Armenii Araratem Mirzojanem i ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu Dżejhunem Bajramowem.

„To, co teraz widzimy, to prawdziwe kroki i odważne kroki obu krajów, aby pozostawić przeszłość za sobą i pracować na rzecz trwałego pokoju.” – powiedział Blinken w komentarzach na otwarciu spotkania. Rozmowy mają miejsce kilka tygodni po walkach między dwoma krajami od wojny w 2020 roku o kontrolę nad regionem Górskiego Karabachu.

Blinken powiedział, że rozmowy będą oparte na wcześniejszych dyskusjach na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku i innych rozmowach między urzędnikami z Armenii, Azerbejdżanu i Stanów Zjednoczonych. „Stany Zjednoczone, jako przyjaciel Armenii i Azerbejdżanu, zobowiązują się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć was w tych wysiłkach.” – dodał.

Ponieważ Moskwa stoi w obliczu rosnącej międzynarodowej izolacji z powodu inwazji na Ukrainę, Stany Zjednoczone i Unia Europejska zintensyfikowały wysiłki, aby pośredniczyć w rozmowach między Armenią a Azerbejdżanem. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wezwał 7 listopada obie strony do „powstrzymania się od działań i kroków, które mogłyby doprowadzić do eskalacji napięć”.

2 odpowiedzi na “Blinken chwali odważne kroki Erywania i Baku na spotkaniu z szefami MSZ obu państw”

Możliwość komentowania została wyłączona.