Kazachstan ogniskiem dyplomatycznej uwagi

W obliczu zwiększonych napięć między Rosją a Kazachstanem w związku z wojną na Ukrainie, Astana stawia na dyplomację wysokiego szczebla, aby budować międzynarodowe poparcie dla swojej suwerenności i integralności terytorialnej.

Wizyta papieża Franciszka na globalnym szczycie międzyreligijnym zbiegła się z pierwszą po pandemii międzynarodową podróżą chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, który spotkał się z prezydentem Kazachstanu Kassymem-Żomartem Tokajewem. Następnie obaj przywódcy wzięli udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) w sąsiednim Uzbekistanie. Następnie Tokajew udał się do Nowego Jorku na 77. sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych (ONZ) w dniach 19-20 września, gdzie rozmawiał na tematy gospodarcze i bezpieczeństwa z zachodnimi partnerami.

Tegoroczny Kongres Przywódców Religii Świata i Religii Tradycyjnych był jednym z najważniejszych dla Kazachstanu, który stara się wzmocnić swoją pozycję międzynarodową. Papież Franciszek wezwał do dialogu i pokoju w obliczu „bezsensownej i tragicznej wojny” Rosji na Ukrainie. Wcześniej opisał konflikt jako „wojnę o szczególnej wadze, pod względem naruszenia prawa międzynarodowego, ryzyka eskalacji nuklearnej oraz poważnych konsekwencji gospodarczych i społecznych”. Papież Franciszek był jeszcze w Kazachstanie, kiedy w wyzwolonym Izjum we wschodniej Ukrainie znaleziono groby ofiar zbrodni wojennych, ewidentnie zamordowanych przez rosyjskie wojsko.

Gwarancje z Pekinu

Uwagi prezydenta Xi były jednak zaskakująco bezpośrednie w oferowaniu silnego poparcia dla Kazachstanu, ponieważ nasila się wroga rosyjska retoryka wobec tego kraju. „Bez względu na to, jak zmieni się sytuacja międzynarodowa, będziemy nadal wspierać Kazachstan w ochronie jego niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej, a także stanowcze wsparcie dla reform, które przeprowadzacie, aby zapewnić stabilność i rozwój oraz zdecydowanie sprzeciwiać się ingerencji jakichkolwiek sił w wewnętrzne sprawy waszego kraju” – powiedział Xi podczas spotkania z Tokajewem.

Groźne sygnały pod adresem Kazachstanu ze strony rosyjskich polityków i propagandystów mogły zaalarmować chińskich przywódców. Z 3,5 milionową mniejszością etniczną rosyjską (18 procent) osiadłą głównie w północnych regionach w pobliżu długiej granicy z Rosją, Kazachowie obawiają się, że staną się kolejnym celem koncepcji „rosyjskiego miru”, która została wykorzystana do usprawiedliwienia inwazji na Ukrainę. Wojna spolaryzowała społeczeństwo, etniczni Kazachowie stanowczo sprzeciwiają się rosyjskiej inwazji na Ukrainę, podczas gdy wielu Rosjan było pod wpływem kremlowskiej propagandy. Ponieważ kraj rozpoczyna reformy polityczne i gospodarcze, po niepokojach społecznych w styczniu 2022 r., pokój etniczny będzie miał zasadnicze znaczenie dla pomyślnego wdrożenia tych zmian.

Władze Kazachstanu zachowują wyważone stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie, ale odmówiły pomocy w kampanii wojskowej Moskwy, wysyłając żołnierzy lub udzielając bezpośredniej pomocy wojskowej. Ponadto Astana odmówiła również uznania republik ludowych w Doniecku i Ługańsku, powołując się na zasadę ONZ integralności terytorialnej i nienaruszalności granic. Ponieważ Kazachstan graniczy z Rosją na północy i Chinami na wschodzie, jakakolwiek niestabilność w największej gospodarce Azji Środkowej wpłynie nie tylko na pekińską Inicjatywę Pasa i Szlaku (BRI) i korytarze handlowe, ale także na bezpieczeństwo chińskiego Regionu Autonomicznego Sinciang-Ujgur. Podczas styczniowych niepokojów społecznych w Kazachstanie Pekin nie przyjął z zadowoleniem wysłania wojsk przez kierowaną przez Rosję Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), ponieważ Chiny nie chcą silnej rosyjskiej obecności w Kazachstanie.

Wyzwania i szanse Kazachstanu w obliczu wojny, sankcji i kryzysów

Tym samym wypowiedź prezydenta Xi podczas postoju w Kazachstanie była ostrym sygnałem dla Moskwy, by powstrzymała się od wszelkich działań, które mogłyby zdestabilizować kraj. Później, w Samarkandzie, Xi wyraził również zaniepokojenie wojną na Ukrainie podczas spotkania z Putinem, do czego rosyjski przywódca przyznał się na konferencji prasowej.

Oprócz nowych obaw związanych z bezpieczeństwem, Kazachstan stoi również przed ogromnymi wyzwaniami gospodarczymi, ponieważ Rosja pozostaje głównym partnerem handlowym. Chociaż Kazachstan jest członkiem Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, zastosował się do sankcji USA i UE wobec Rosji, aby uniknąć sankcji wtórnych. Władze Kazachstanu nadal odmawiają handlu z Rosją w sposób, który obchodzi sankcje, pomimo apeli Moskwy o zwiększenie importu towarów. Minister spraw zagranicznych Kazachstanu Mukhtar Tleuberdi powiedział, że transakcje między kazachstańskimi firmami a Federacją Rosyjską, które potencjalnie mogą naruszać reżim sankcji, podlegają regularnym konsultacjom z władzami USA i UE.

W przeciwieństwie do Rosji, która właśnie włączyła koncepcję „rosyjskiego świata” do swojej polityki zagranicznej, Astana pogłębia stosunki z sąsiadami i zachodnimi partnerami w oparciu o zasadę równości. Kazachstan potrzebuje międzynarodowego wsparcia dla bezpieczeństwa i wyzwań gospodarczych, może również zaoferować światu dostawy energii i produkcję żywności, zwłaszcza zboża, które są w poważnym niedoborze z powodu wojny Rosji z Ukrainą.