Uzbekistan liderem wśród krajów WNP pod względem nowych elektrowni wodnych

Uzbekistan jest liderem wśród krajów WNP pod względem liczby nowych elektrowni wodnych uruchomionych w ciągu ostatnich 5 lat. W ciągu ostatnich 5 lat w republice oddano do użytku 11 nowych elektrowni wodnych. Zmodernizowano kolejne 9 elektrowni wodnych.

W Rosji w tym samym okresie uruchomiono 6 nowych elektrowni wodnych, w Azerbejdżanie – 5, w Kazachstanie – 3, na Białorusi – 2, w Tadżykistanie – 1. Na Ukrainie, w Mołdawii, Gruzji i Kirgistanie nie zbudowano w tym czasie ani jednej elektrowni wodnej.

Uzbekistan aktywnie rozwija swoją energetykę wodną w ostatnich latach. Do 2030 roku władze zamierzają zwiększyć jej moc o 1,7 raza – do 3416 MW poprzez budowę nowych i modernizację istniejących elektrowni wodnych.

Rosja aktywnie uczestniczy w uzbeckich projektach energetycznych. W latach 2020-2022 rosyjski Power Machines przeprowadzi budowę i modernizację sześciu elektrowni wodnych w Uzbekistanie o mocy 275 MW i koszcie 138,4 mln EUR. Moskwa i Taszkent budują elektrownię wodną Pskem.

W październiku 2021 roku Power Machines zakończyło modernizację elektrowni cieplnej Syrdarya, największej elektrowni cieplnej w Uzbekistanie. Realizowany od 2019 roku projekt przewidywał modernizację sześciu bloków energetycznych stacji o zwiększeniu ich łącznej mocy z 1,8 tys. MW do 1,95 tys. MW. Wartość kontraktu z rosyjską firmą wyniosła 177,1 mln USD.