Nowe umowy podczas wizyty Prezydenta Turkmenistanu w Uzbekistanie

Podczas wizyty państwowej prezydenta Turkmenistanu Serdara Berdymuhamedowa w Uzbekistanie podpisano 19 dokumentów między oboma krajami, w tym umowę o zarządzaniu zasobami wodnymi rzeki Amu Daria.

Serdar Berdymuhamedow złożył wizytę państwową w Uzbekistanie w dniach 14-15 lipca na zaproszenie swojego uzbeckiego odpowiednika Szawkata Mirzijojewa. Podczas wizyty podpisano 19 dokumentów między Turkmenistanem a Uzbekistanem, w tym umowę o zarządzaniu, ochronie i racjonalnym wykorzystaniu zasobów wodnych rzeki.

Ponadto oba kraje podpisały umowy i programy dotyczące zwiększenia współpracy transportowej i tranzytowej, współpracy w dziedzinie turystyki, rozwoju współpracy naukowo-technicznej, realizacji projektów badawczych, współpracy w dziedzinie leśnictwa. Według Państwowej Agencji Informacyjnej Turkmenistanu, szereg umów na eksport i import kompleksu meblowego, słodyczy, chemikaliów i produktów rolnych zostało podpisanych między przedsiębiorcami z obu krajów.

Nowe porozumienia i sprawa Afganistanu

Osiągnięto również porozumienia w sprawie projektu przedsiębiorstwa do produkcji samochodów w Turkmenistanie i realizacji prac budowlanych w Uzbekistanie. Według doniesień uzbeckich mediów łączna kwota umów podpisanych między przedsiębiorcami obu krajów wyniosła ponad 450 mln dolarów. Podpisano również umowę między Turkmenistanem a Uzbekistanem o utworzeniu i uregulowaniu działalności turkmeńsko-uzbeckiej strefy handlu transgranicznego.

Strony deklarują zamiar zwiększenia w najbliższej przyszłości wzajemnych obrotów handlowych do dwóch miliardów dolarów. W rzeczywistości nie jest to tak duża liczba. Można powiedzieć, że obroty handlowe między Uzbekistanem a Tadżykistanem są kilkakrotnie mniejsze niż import-eksport Uzbekistanu z Chinami i Rosją, które są znacznie dalej niż Turkmenistan.

Szawkat Mirzijojew zauważył znaczenie budowania współpracy między dwoma krajami w dziedzinie energetyki. Uzbekistan wyraża również zainteresowanie importem energii elektrycznej oraz produktów naftowych i gazowych z Turkmenistanu. Według uzbeckiej prasy Mirzijojew nazwał porozumienie o zarządzaniu zasobami wodnymi Amu Darii historycznym, wyrażając przekonanie, że posłuży ono zapewnieniu racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych w regionie.

Szefowie obu państw omówili również sytuację w Afganistanie. ,,Aktualnym tematem obecnych rozmów jest sytuacja w Afganistanie. Turkmenistan, w ramach swoich krajowych i w kontekście międzynarodowych wysiłków, nadal aktywnie uczestniczy w zapewnianiu pokoju i stabilności w sąsiednim państwie, tworzeniu warunków dla gospodarczego i społecznego ożywienia tego kraju oraz dostarczaniu pomocy humanitarnej bratniemu narodowi afgańskiemu” – cytuje turkmeńska agencja prasowa turkmeńskiego prezydenta.

Z kolei Mirzijojew zwrócił również uwagę na znaczenie współpracy w kwestii afgańskiej. ,,Wymieniając poglądy na temat sytuacji w Afganistanie, będziemy mogli kontynuować współpracę w celu zapewnienia trwałego pokoju i społeczno-gospodarczej odbudowy tego kraju” – powiedział Mirzijojew.