Ahmad Masud i przedstawiciel talibów spotkają się w Duszanbe?

Media tadżyckie spekulują od kilku dni, że lider Narodowego Front Oporu Afganistanu, Ahmad Masud, planuje zorganizować spotkanie z przedstawicielami talibów w Duszanbe.

Data konferencji nie jest jeszcze znana. Powołując się na swoje źródło w ramach Narodowego Frontu Oporu Afganistanu, Sputnik Tadżykistan mówi, że celem konferencji jest znalezienie politycznego rozwiązania obecnego kryzysu i stworzenie inkluzywnego rządu z udziałem wszystkich sił politycznych Afganistanu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tadżykistanu ani nie potwierdziło, ani nie zaprzeczyło tej informacji. Przedstawiciele tadżyckiego MSZ powiedzieli, że ,,nie mogą ani potwierdzić, ani zaprzeczyć tym informacjom, ponieważ byłoby to błędne zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku”.

Nawiasem mówiąc, informacja o spotkaniu Ahmada Masuda z przedstawicielami talibów w Tadżykistanie pojawiła się po wizycie prezydenta Rosji Władimira Putina w Tadżykistanie 28 czerwca. Według niektórych źródeł Putin spotkał się tu z Ahmadem Masudem i zainteresował się jego wizją sytuacji w Afganistanie.

Narodowy Front Oporu Afganistanu (NRF), znany również jako Drugi Ruch Oporu, jest sojuszem wojskowym byłych członków Sojuszu Północnego i innych bojowników antytalibskich lojalnych wobec Islamskiej Republiki Afganistanu. Kiedy talibowie zdobyli kraj 15 sierpnia 2021 r., były pierwszy wiceprezydent Amrullah Saleh, powołując się na postanowienia konstytucji, ogłosił się tymczasowym prezydentem Afganistanu i ogłosił republikański opór przeciwko talibom. Roszczenia Saleha do prezydentury zostały poparte przez Ahmada Massouda, założyciela i lidera NRF.

Sojusz stanowi jedyny zorganizowany opór wobec talibów w kraju i prowadzi antytalibską walkę partyzancką. Ruch oporu wezwał do utworzenia inkluzywnego rządu Afganistanu. Prawdopodobnym jest, że jednym z ich celów jest udział w nowym afgańskim rządzie.