Armenia: Opozycja mobilizuje tysiące demonstrantów na ulicach Erywania

Tysiące zwolenników opozycji od kilku dni zbiera się w stolicy Armenii, Erywaniu, aby ostrzec rząd przed ustępstwami wobec Azerbejdżanu w sprawie Górskiego Karabachu.

Partie opozycyjne oskarżyły premiera Nikola Paszyniana o plany oddania całego Karabachu Azerbejdżanowi po tym, jak powiedział parlamentarzystom w zeszłym miesiącu, że ,,społeczność międzynarodowa wzywa Armenię do zmniejszenia żądań wobec Karabachu”.

1 maja kilka tysięcy zwolenników opozycji zebrało się na stołecznym centralnym placu republiki, wzywając Paszyniana do rezygnacji. Ishkhan Sagatelian, wiceprzewodniczący parlamentu i jeden z liderów opozycji, powiedział, że ,,jakikolwiek status polityczny Karabachu w Azerbejdżanie jest dla nas nie do przyjęcia”.

,,Paszynian zdradził zaufanie ludzi i musi odejść.” – powiedział na wiecu, dodając, że ruch protestacyjny ,,doprowadzi do obalenia rządu w najbliższej przyszłości”. Zwracając się do tłumu, ogłosił, że kampania obywatelskiego nieposłuszeństwa na dużą skalę rozpocznie się 2 maja. Powiedział, że członkowie opozycji spędzą noc na placu.

„Wzywam wszystkich do rozpoczęcia strajków. Wzywam uczniów, aby nie uczęszczali na zajęcia. Ruch w centrum Erywania zostanie całkowicie zablokowany.” – powiedział.

30 kwietnia Armeńska Służba Bezpieczeństwa Narodowego ostrzegła przed ,,realnym zagrożeniem masowymi niepokojami w kraju”. W ubiegłym miesiącu, podczas rozmów w Brukseli, premier Paszynian i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew zgodzili się rozpocząć prace nad dwustronnym traktatem pokojowym w celu rozwiązania konfliktu wokół Górskiego Karabachu i powołać wspólną komisję ds. wytyczenia granicy.

Baku chce, aby porozumienie pokojowe opierało się na pięciu elementach, w tym na wzajemnym uznawaniu integralności terytorialnej. Paszynian publicznie oświadczył, że elementy te są zasadniczo akceptowalne dla Erywania, podsycając twierdzenia ormiańskiej opozycji, że jest gotów uznać suwerenność Azerbejdżanu nad Górskim Karabachem.

Baku odzyskało kontrolę nad częściami separatystycznego regionu w wojnie 2020 r., a także siedmioma sąsiednimi dzielnicami, które były pod kontrolą sił ormiańskich od zakończenia I wojny w 1994 r. Około 2000 rosyjskich żołnierzy zostało rozmieszczonych w celu monitorowania obecnego zawieszenia broni. Górski Karabach, który był pod kontrolą etnicznych Ormian przez prawie trzy dekady, jest uznawany na arenie międzynarodowej za część Azerbejdżanu.