Uzbekistan rozpoczyna budowę kolei transafgańskiej

Uzbekistan rozpoczął budowę kolei transafgańskiej o szacowanym koszcie 5 miliardów dolarów – poinformowały uzbeckie media. Trasa projektu kolejowego o długości 600 km została uzgodniona przez Pakistan, Uzbekistan i Afganistan.

To połączenie da Uzbekistanowi dostęp do głównych portów morskich Pakistanu. Dzięki temu towary z Azji Centralnej będą mogły szybciej i taniej być kierowane drogą morską.

Ten projekt jest najbardziej ekonomiczną i najkrótszą trasą łączącą Azję Centralną z pakistańskimi portami Karaczi, Gwadar i Qasim. Region musi rozwijać południowe połączenia handlowe oprócz istniejących szlaków.

Wcześniej przywódcy Uzbekistanu i Pakistanu zwrócili uwagę na znaczenie szybkiego rozpoczęcia budowy strategicznej trasy kolejowej Termez-Mazar-i-Sharif-Kabul-Peszawar, która otworzy Uzbekistanowi drogę do międzynarodowych portów morskich przez terytorium Pakistanu.

,,Wierzymy, że budowa kolei, zwana Projektem Stulecia, przyczyni się nie tylko do ogólnego dobrobytu naszych krajów. Kolej to nasza wspólna przyszłość. Po ukończeniu stworzymy najbliższy, najtańszy i najbezpieczniejszy korytarz łączący Pakistan z Azją Środkową. Ta kolej całkowicie zmieni oblicze naszych regionów” – powiedział wcześniej Szawkat Mirzijojew – prezydent Uzbekistanu.