Delegacja Kazachstanu odwiedza Kabul w celu omówienia współpracy z talibami

Afgańskie media podały, że kazachska delegacja pod przewodnictwem ministra handlu i integracji Bachyta Sułtanowa odwiedziła Kabul, aby omówić kwestie handlowe, szlaki tranzytowe i współpracę gospodarczą, a także powiązania polityczne z rządem kierowanym przez talibów.

Pełniący obowiązki ministra przemysłu i handlu talibów, Nooruddin Azizi, powiedział, że trwają starania o utworzenie wzajemnej izby handlowej między obydwoma krajami. Obie strony omówiły wznowienie bezpośrednich lotów, dodał Azizi, nie podając dalszych szczegółów.

Sułtanow stwierdził, że Kazachstan jest również zainteresowany rozszerzeniem handlu przez Afganistan do Azji Południowej. Minister spotkał się także z p.o. wicepremiera talibów Abdulem Salamem Hanafim i p.o. ministra spraw zagranicznych Amir Khan Muttaqim.

Delegacja przywiozła do Afganistanu 500 kg produktów medycznych na pomoc humanitarną. Sułtanow zapowiedział, że kolejne przesyłki pomocowe z Kazachstanu dotrą do Afganistanu drogą lądową. Kazascy urzędnicy rządowi wielokrotnie odwiedzali Kabul od czasu, gdy w sierpniu grupa talibów przejęła kontrolę nad Afganistanem.

Podczas jednej z tych wizyt w październiku delegacja Kazachstanu poinformowała, że ​​Kazachstan dostarczył Afgańczykom 5000 ton mąki i innej pomocy humanitarnej, a także zaoferował dostarczenie opracowanej w kraju szczepionki QazVac przeciwko COVID-19.

Kazachstan, Turkmenistan i Uzbekistan również prowadziły rozmowy z talibami na temat przyszłych projektów łączących Azję Centralną z Azją Południową przez Afganistan. Żadne z państw regionu nie zasygnalizowało jednak gotowości do oficjalnego uznania rządu talibów.