Rząd Uzbekistanu upraszcza import zagranicznych samochodów

Import samochodów wyprodukowanych za granicą może być teraz prowadzony nie tylko przez oficjalnych dealerów przedsiębiorstw produkcyjnych, ale także przez inne osoby prawne. Przewiduje to dekret rządowy podpisany 14 sierpnia.

Należy zauważyć, że prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew polecił uprościć import zagranicznych samochodów w listopadzie ubiegłego roku, a innowacja miała wejść w życie 1 stycznia 2023 roku.

W kwietniu tego roku prezydent podpisał poprawki do ustawy „O kredycie konsumenckim”, umożliwiające udzielanie kredytów konsumpcyjnych na towary importowane, w tym samochody. W lutym 2022 r. i czerwcu 2023 r. obniżył cła na import zagranicznych samochodów.

„Stopniowo te opłaty celne powinny zostać zredukowane do zera. Powinna być konkurencja, tanie i wysokiej jakości [samochody]” – powiedział prezydent.

W ostatnich latach pojazdy elektryczne zyskują na popularności w Uzbekistanie. Według Agencji Statystycznej, w 2021 roku 809 pojazdów elektrycznych zostało sprowadzonych do kraju. W 2022 r. – już 2180, a w pierwszej połowie tego roku – 5403 pojazdy elektryczne. Wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku był prawie pięciokrotny.

Takie zagraniczne samochody są importowane głównie z Chin. Na przykład w tym roku przybyło 4956 pojazdów elektrycznych z tego kraju. Lista eksporterów obejmuje Hongkong (348 sztuk), Niemcy (57), Zjednoczone Emiraty Arabskie (16), Koreę (12) i USA (7).