Prezydent Tadżykistanu wzywa społeczeństwo do gromadzenia zapasów żywności na dwa lata

Prezydent Tadżykistanu podtrzymuje 15-letnią tradycję, wzywając społeczeństwo do zaopatrzenia się w żywność na co najmniej dwa lata na wypadek katastrofy. Emomali Rahmon wygłosił apel w przemówieniu wygłoszonym 27 stycznia z okazji święta Sada, tradycyjnego perskiego święta w środku zimy, które sygnalizuje początek przygotowań do wiosennego sezonu siewu.

„Podkreślam, że każda rodzina w kraju powinna mieć niezbędne zapasy żywności na dwa lata” – powiedział. Rahmon wymienił wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, wzrostem populacji i nieprzewidywalnością globalnego łańcucha dostaw żywności wśród powodów, dla których należy postępować zgodnie z jego radą.

Rahmon nie wyjaśnił, skąd ludność Tadżykistanu ma pozyskiwać tyle żywności, ani gdzie ma ją przechowywać. Średnia pensja w Tadżykistanie wynosi około 130 dolarów, a większość rodzin utrzymuje się z przekazów pieniężnych od pracowników sezonowych w Rosji. Coraz więcej Tadżyków przenosi się do miast, aby zamieszkać w mieszkaniach, w których przestrzeń jest na wagę złota.

W 2022 roku gazeta Asia-Plus opublikowała artykuł, w którym oferuje czytelnikom wskazówki, w jaki sposób żywność może być przechowywana przez dwa lata. Ale nawet ona musiała przyznać, opierając się na danych opracowanych przez krajowy Instytut Żywienia, że ilość niezbędnego pożywienia potrzebna pięcioosobowej rodzinie przez okres pięciu miesięcy wynosiłaby 1,4 tony.

Tymczasem państwowa agencja normalizacyjna informuje, że artykuły spożywcze nadające się do przechowywania do 24 miesięcy obejmują cukier, miód, makaron, warzywa w puszkach, dżem, suszone owoce, mleko w proszku, herbatę, kawę, kakao, olej roślinny, ryż i mąkę. Rada, aby spieszyć się i kupować duże ilości jedzenia, jest jednak niepraktyczna z innych powodów.

Jednak czy opinia publiczna była w stanie wziąć sobie do serca słowa Rahmona i czy nie doprowadziłoby to do chaosu na rynkach żywności? Czy 10 milionów ludzi może pędzić na targowiska, aby kupić żywność na dwa lata? Być może centra handlowe i magazyny nie są przystosowane do natychmiastowego zaopatrywania ludności przez rok, nie mówiąc już o dwóch latach. Ceny natychmiast poszybowałyby w górę, a produkty spożywcze po prostu zniknęłyby z rynków i półek sklepowych.

Wydarzenia z najnowszej historii są wskazówką w tym temacie. Podobnie jak w wielu krajach na całym świecie, skok na żywność w Tadżykistanie wywołany rozprzestrzenianiem się COVID-19 doprowadził do chronicznych niedoborów. Ceny mąki wzrosły do 100 dolarów za 50 kilogramów, z 25 dolarów w normalnym czasie. Wrzawa była tak wielka, że rząd musiał zaapelować do społeczeństwa, aby nie wpadało w panikę i nie słuchało plotek spekulantów.