Uzbekistan wysyła techników do naprawy lotniska Mazar-e Sharif w Afganistanie

Uzbekistan wysłał ekspertów do miasta Mazar-e Sharif w północnym Afganistanie, aby pomogli w naprawie sprzętu lotniskowego i wznowieniu działalności portu lotniczego. Specjalny wysłannik prezydenta Uzbekistanu w Afganistanie Ismatilla Ergashev poinformował, że ​​technicy zakończą prace na lotnisku na początku przyszłego roku.

Odzwierciedla to gotowość Taszkentu do współpracy z talibami po tym, jak ruch obalił wspierany przez Zachód rząd w połowie sierpnia, gdy siły amerykańskie i sojusznicze się wycofały.

Uzbekistan pomógł również Wysokiemu Komisarzowi Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i innym grupom pomocowym założyć centrum pomocy humanitarnej w położonym na południu Uzbekistanie mieście przygranicznym Termez.

Agencja ONZ ds. uchodźców wysłała do tej pory 100 ton pomocy humanitarnej do centrum logistycznego w Termezie. Na początku poprzedniego tygodnia agencja ONZ wysłała swoje pierwsze dwie ciężarówki pomocy wypełnione 40 tonami podstawowych artykułów pierwszej potrzeby z przygranicznego miasta do Mazar-e Sharif. Według ONZ Afganistan stoi na krawędzi katastrofy humanitarnej, a ponad połowa jego ludności jest zagrożona brakiem wystarczającej ilości jedzenia w zimie.