Uzbekistan i UE zamierzają stworzyć w Termezie centrum pomocy Afganistanowi

Uzbekistan i Unia Europejska planują stworzyć w mieście Termez centrum pomocy humanitarnej dla Afganistanu – poinformowała służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Specjalni przedstawiciele prezydenta Uzbekistanu Ismatull Irgasheva oraz UE ds. Afganistanu Thomas Niklasson omówili kwestie dotyczące pomocy Afganistanowi w Brukseli.

„Niklasson wysoko ocenił pomoc Uzbekistanu w ewakuacji obywateli państw członkowskich UE z Afganistanu i wyraził zainteresowanie dalszą aktywną współpracą z Taszkentem w zaprowadzaniu pokoju i stabilności w Afganistanie” – czytamy w oświadczeniu.

Według MSZ Uzbekistanu strony wymieniły także poglądy na temat wypracowania skonsolidowanego stanowiska społeczności międzynarodowej – zarówno w stosunku do nowych władz afgańskich, jak i zapobiegania kryzysowi humanitarnemu w Afganistanie. „Strony wyraziły wspólne zainteresowanie kontynuacją konsultacji” – dodał uzbecki MSZ.

Wcześniej informowano, że ONZ postanowiła dostarczyć pomoc humanitarną do Afganistanu przez Uzbekistan. Centrum logistyczne Termez Cargo Center w październiku tego roku otrzymało od Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) ponad 100 ton pomocy humanitarnej przeznaczonej dla Afganistanu.