Taszkent ogłosił warunki uznania rządu talibów

Jednym z warunków uznania talibów przez Taszkent jest utworzenie rządu, w którym reprezentowane będą wszystkie polityczne strony społeczeństwa afgańskiego. Oświadczenie to złożyła 20 października w Moskwie specjalna wysłanniczka prezydenta Uzbekistanu ds. Afganistanu Ismatulla Irgaszewa.

Przedstawiciele 10 krajów, w tym Uzbekistanu, biorą udział w konsultacjach w sprawie Afganistanu, które rozpoczęły się w środę w Moskwie.

Irgaszewa przytoczyła również warunki, na jakich rząd talibów może zostać uznany przez Uzbekistan, takie jak wypełnienie zobowiązań wynikających z porozumienia z Doha, a także stworzenie inkluzywnego rządu. Zapewnienie podstawowych praw człowieka i praw kobiet, a także uniemożliwienie terrorystom wykorzystywania terytorium Afganistanu do zagrażania sąsiadom – to warunki uznania rządu talibów.

Specjalna wysłanniczka prezydenta Uzbekistanu do Afganistanu powiedział, że Taszkent wciąż nie widzi możliwości uznania rządu tymczasowego, na czele którego stoją talibowie.

Choć uzbeccy urzędnicy twierdzą, że de iure nie uznają rządu talibów, de facto nie wykluczają aktywnej współpracy z nim. Uzbecka delegacja pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Abdulaziza Kamiłowa odwiedziła Afganistan 7 października, aby przeprowadzić rozmowy z urzędnikami talibskimi, a delegacja talibska pod przewodnictwem Abdula Salama Hanafiego udała się 16 października do Termezu na spotkanie z uzbeckimi urzędnikami.