Kirgistan, Uzbekistan i Tadżykistan podpisały protokół o wytyczeniu granicy

Delegacje rządowe Kirgistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu podczas negocjacji w Ferganie podpisały protokół o lokalizacji skrzyżowania granic państwowych – poinformowała służba prasowa Gabinetu Ministrów Kirgistanu.

„Podczas negocjacji strony wymieniły się propozycjami lokalizacji węzła granic państwowych trzech państw. Po wydarzeniu podpisano odpowiedni protokół.” – czytamy w komunikacie.

Kolejne spotkanie delegacji rządowych odbędzie się w Kirgistanie. W 2017 roku Kirgistan i Uzbekistan podpisały umowę o wytyczeniu 85 proc. linii granicy państwowej, jej łączna długość to 1378 km. Pozostałe 15 proc. obszarów spornych okresowo staje się strefą konfliktu dla mieszkańców obszarów przygranicznych.

25 marca w Taszkencie odbyło się spotkanie delegacji rządowych Uzbekistanu i Kirgistanu w sprawie delimitacji i demarkacji granicy uzbecko-kirgiskiej. Na czele delegacji stron w rozmowach stali premier Uzbekistanu Abdulla Aripov oraz przewodniczący Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego (GKNB) Kirgistanu Kamczymbek Tajszew.

W wyniku negocjacji podpisano protokół ze wspólnego spotkania delegacji rządowych w sprawie wytyczenia granicy uzbecko-kirgiskiej, zgodnie z którym wszystkie sporne obszary na wspólnej granicy zostały załatwione, w tym poprzez wymianę terytoriów. Według Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu wspólna granica z Tadżykistanem wynosi 972 km, z czego uzgodniono 519 km, 375 km pozostaje nieskoordynowanych.