Putin czeka na rozwiązanie kluczowych problemów w Armenii

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę premierowi Nikolowi Paszynianowi, że ma powszechny mandat do zajęcia się „bardzo ostrymi i delikatnymi problemami”, przed którymi stoi Armenia po wygraniu wyborów parlamentarnych.

Obaj przywódcy spotkali się w Moskwie po raz pierwszy od miażdżącego zwycięstwa partii Paszyniana w wyborach 20 czerwca, które miały zakończyć poważny kryzys polityczny wywołany jesienną wojną w Górskim Karabachu.

Putin pogratulował Paszynianowi tego zwycięstwa w przemówieniu otwierającym rozmowy na Kremlu. „Myślę, że… bardzo dotkliwe i delikatne kwestie wymagające rozwiązania można rozwiązać tylko w przypadku możliwości efektywnej pracy.” – powiedział. „Najważniejszą rzeczą w tym jest zaufanie ludzi. Jak pokazały wyniki wyborów, masz to.” – powiedział rosyjski prezydent do premiera Armenii. Putin dodał, że będzie rozmawiał z Paszynianem o „wszystkich sprawach, które ostatnio szczegółowo omawialiśmy i które wymagają naszego rozwiązania”.

Ze swojej strony Paszynian zauważył, że sytuacja w strefie konfliktu karabaskiego jest „niezbyt stabilna”, pomimo wysiłków Moskwy, by scementować negocjowane przez Rosję zawieszenie broni, które zakończyło wojnę w listopadzie. Wskazał na trwający impas wojskowy na niektórych odcinkach granicy Armenii z Azerbejdżanem. Żadne szczegóły rozmów i wynikająca z nich kolacja robocza między dwoma przywódcami nie zostały natychmiast podane do wiadomości publicznej.

Putin zadzwonił 24 czerwca do Paszyniana, aby przedyskutować wspierane przez Rosję plany przywrócenia połączeń transportowych między Armenią a Azerbejdżanem, przewidziane w rozejmie. Rozmawiał również telefonicznie z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem 23 czerwca. „Szczególną uwagę zwrócono na intensyfikację prac w formacie trójstronnym nad odbudową powiązań gospodarczych i szlaków transportowych na Kaukazie Południowym.” – napisał Kreml w oświadczeniu po rozmowie telefonicznej Putina z Alijewem.

Na spotkaniu 11 stycznia w Moskwie Putin, Alijew i Paszynian uzgodnili powołanie trójstronnej grupy roboczej, której zadaniem będzie wypracowanie praktycznych zasad ponownego otwarcia granicy armeńsko-azerbejdżańskiej dla ruchu handlowego. Grupa kierowana przez wicepremierów trzech państw odbyła w kolejnych miesiącach kilka spotkań. Nie spotkała się od czasu, gdy wojska azerbejdżańskie przekroczyły kilka odcinków granicy armeńsko-azerbejdżańskiej w dniach 12-14 maja.