Kacha Kaładze zawalczy o reelekcję w wyborach na burmistrza Tbilisi

Rządząca partia Gruzińskie Marzenie przedstawiła dziś urzędującego Kachę Kaładze jako kandydata na burmistrza Tbilisi w październiku 2021 roku.

Podczas prezentacji, która odbyła się w parku Mtatsminda z widokiem na stolicę, przywódcy Gruzińskiego Marzenia, ministrowie i prawodawcy spotkali się z protestującymi dziennikarzami, domagającymi się dymisji premiera Irakli Garibaszwillego w związku ze śmiercią kamerzysty Aleksandra Lashkaravy i ukaraniem sprawców.

Kaładze rozpoczął swoje przemówienie od zwrócenia się do dziennikarzy, zauważając, że „przemoc i nienawiść zabija kraj i jego przyszłość”. Dodał również, że „nie mniejszym złem jest przemoc psychiczna, która miała miejsce przez te wszystkie lata w naszym społeczeństwie”. „Często słyszymy z różnych programów telewizyjnych o poniżaniu, zniesławianiu i zastraszaniu ludzi tylko z powodu różnych znaków politycznych lub innych.” Kaładze powiedział, że wspólnym pragnieniem wszystkich jest „pokonanie wzajemnej nienawiści i wrogości”.

Przeszłość i przyszłość wg Kaładze

Mówiąc o swoich osiągnięciach jako burmistrza, Kaładze pochwalił swoją kadencję za podjęcie „bolesnych, niepopulistycznych, ale dalekowzrocznych reform”, które położyły kres „prawie 30-letniemu chaosowi” w rozwoju Tbilisi. Zwrócił uwagę na m.in. wprowadzanie nowych standardów infrastruktury, budowę nowych parków i przedszkoli oraz modernizację transportu publicznego.

Omawiając plany stolicy, Kaładze obiecał „ożywić każdą dzielnicę [miasta]” i dodał, że chociaż „odnowa już się rozpoczęła, to teraz wynik naszej codziennej pracy stanie się bardziej obszerny i bardziej namacalny”. Burmistrz powiedział również, że jego zadaniem będzie sprawienie, aby „każda dzielnica Tbilisi była bardziej zielona, ​​piękniejsza i pełna życia”.

Obecny burmistrz Tbilisi, w którym mieszka około 1,2 miliona mieszkańców, jest jedną z najchętniej postrzeganych osób publicznych w Gruzji i najbardziej lubianym przywódcą Gruzińskiego Marzenia, według najnowszego sondażu opinii publicznej z kwietnia, przeprowadzonego na zlecenie IRI. W badaniu Kaładze zajął trzecie miejsce z 54 proc., za prawosławnym patriarchą Ilią II (89 proc.) i Giorgim Gakharią (65 proc.), który zrezygnował z funkcji premiera Gruzińskiego Marzenia w lutym tego roku.

Znaczenie wyborów samorządowych

Zbliżające się sondaże samorządowe będą miały fundamentalne znaczenie. Zadecydują o losie przedterminowych wyborów parlamentarnych, żądanych przez główne partie opozycyjne. Wynegocjowane przez UE porozumienie z 19 kwietnia przewiduje przedterminowe wybory powszechne w 2022 r., jeśli Gruzińskie Marzenie otrzyma mniej niż 43 proc. głosów w październikowej elekcji.

Kaładze został wybrany na burmistrza w 2017 roku po zdobyciu 51,3 proc. głosów, zapewniając zwycięstwo bez drugiej tury wyborów. Za nim uplasował się ówczesny niezależny Aleko Elisashvili, obecnie poseł Partii Obywatelskiej, z 17,49 proc. głosów, oraz Zaal Udumashvili ze Zjednoczonego Ruchu Narodowego z 16,53 proc. głosów.

Przed startem na stanowisko burmistrza w 2017 r. Kaładze od 2012 r. był ministrem energetyki. W 2011 r. dołączył do ówczesnej opozycyjnej partii Gruzińskiego Marzenia i stanął na czele listy proporcjonalnej w głosowaniu powszechnym w 2012 r.. Wkrótce został mianowany ministrem po tym, jak został wybrany do parlamentu.Przed karierą w polityce Kaładze był piłkarzem, dwukrotnie wygrywając Ligę Mistrzów UEFA z AC Milan. Był kapitanem reprezentacji Gruzji w piłce nożnej, w której grał w latach 1996-2011.

Melia rywalem Kaładze

Nika Melia, przewodniczący Zjednoczonego Ruchu Narodowego, największej partii opozycyjnej, potwierdził swój udział w wyborach o stanowisko burmistrza Tbilisi. ​​„Nadszedł czas, nie tylko w Tbilisi, ale w całej Gruzji, aby rządzić koalicją w oparciu o wzajemną kontrolę i zdrową konkurencję.” – powiedział Melia podczas inauguracji kampanii, która została ogłoszona w mediach społecznościowych.

Melia powiedział również, że Zurab Japaridze, prawicowo-libertariański lider Girchi-Więcej Wolności będzie kandydował na wiceburmistrza, podczas gdy Zjednoczony Ruch Narodowy nie będzie przedstawiał większościowych kandydatów do okręgów Tbilisi na rzecz innych ugrupowań opozycyjnych.

Giga Bokeria lider europejskiej partii Gruzji, poparł kandydaturę Meli. Jak dotąd nie jest jasne czy inne ugrupowania opozycyjne poprą kandydaturę Meli na przywództwo w Tbilisi. Nika Melia walczył o fotel burmistrza Tbilisi w 2014 roku, przegrywając w drugiej turze z Davitem Narmanią z Gruzińskiego Marzenia, przy czym Narmania otrzymał 72,47 proc. głosów, a Melia – 27,53 proc.